Finans

Borsada Düzeltme Ne Demek?

Borsada Düzeltme Nedir?

Borsada Düzeltme Ne Demek?

Merhaba, piyasalar hakkında bildiklerimi anlattığım www.sucte.com adresine hoşgeldiniz. Borsayı tanıma yolculuğumuz hız kesmeden devam ediyor. Bu günkü konumuz borsada düzeltme ne demek olacak.

Borsada Düzeltme dediğimiz şey kısa kar satışlarıdır. Yani yükselmekte olan bir enstrümanın aniden geri çekilip tekrar yükselmesi olayıdır. Burada 2 amaç vardır. Birisi kar satışı yapmak diğeri de yatırımcıları dökmek.

Yatırımcıları dökmek derken, hisse senedinde panik havası yaratarak diğer yatırımcının elindeki hisseleri de almak. Biz bu işleme aslında keriz silkemele diyoruz ama borsada düzeltme nedir konusunda olduğumuz için keriz silkemele olayına fazla girmeyeyim.

Kısa bir örnekle düzeltmeyi size daha net anlatayım. Örneğin XYZ hisse senedi yukarı doğru hareket etmeye başladı. Bunu gören yatırımcılar da kar elde etmek için hisseyi almak istediler ve alışlar ve yatırımcılar çoğaldı. Durumuj farkında olan büyük yatırımcı, elindeki hiseeleri yukarı bir fiyattan satışa koyar. Almak isteyen diğer yatırımcılara satar.

Büyük oyuncunun elindeki hisee fazla olduğu için, hisee fiyatı geri çekilme yapar. Hisee fiyatının geri çekildiğini gören küçük yatırımcılar elindeki hisseleri panikle büyük yatırımcıya daha düşük bir fiyattan tekrar satarlar. Böylelikle küçük yatırımcının elindeki hiseeleri alan büyük yatırımcı, tekrar alıma geçer, hisee yükselmeye devam eder.

Yükselen kanal içerisindeki kısa süreli geri çekilmelere borsada düzeltme denir. Keriz silkemele de bu şekilde yapılır. Yükselirken hafif düşen her hisse tekrar yükselir diye bir kavram yoktur. Söylediklerim lütfen bu şekilde anlaşılmasın. Sadece Düzeltmenin ne demek olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece bilgi verme amacıyla yazılmıştır. Her yatırımcı kendi yatırımından sorumludur.

Borsada Düzeltme Ne Demek konusunun sonuna geldim. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak her türlü soru, öneri ve görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu