Finans

Hamile Ayı Formasyonu

Bugün Hamile Ayı Formasyonu’ndan bahsedeceğimiz bir makaleyle karşınızdayım. Öncelikle bir önceki yazım olan Borsada Kaybedenlerin Hikayeleri adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hamile Ayı formasyonu, diğer bir adıyla Bearish Harami yükselen bir piyasa üzerinden oluşan iki mumlu formasyondur.

Birinci günde beyaz bir mum oluşur. İkinci günde ise daha küçük, gövdesi birinci mumun gövdesinin içinde kalan, siyah renkli bir mum oluşur. Bu hali ile beraber formasyon, genel olarak karnında bebek olan hamile bir anneye benzetilir. Siyah mum oluşumu genel olarak düşüşün habercisi olduğundan dolayı Hamile Ayı formasyonu şeklinde adlandırılır. Siyah mum bebeği, uzun beyaz olan mum ise anneyi simgelemektedir.

İlk mum alıcı ağırlıklı olan bir piyasanın etkisi tarafından oluşturulmuştur. İkinci gün ise ilk günün kapanışında altına yatan açılış alıcıların aynı bölgede durmadığı izlenimini uyandırır. Satıcılar alıcılar olmadığı zamanlarda piyasayı aşağı iterler ancak önceki güne nazaran fiyatlar genellikler dar bir bantta ilerlemeye devam eder. Gün sonunda satıcıların fiyatların tamamının önceki günden kalan açılışın altına itme konusunda başarısız olmuşlardır. Anca ertesi günün düşmekte olan bir piyasaya gebe olacağı kanaatini oluşturma konusunda da yeterli olmuşlardır.

Hamile Ayı formasyonu, diğer bir adıyla Bearish Harami yükselen bir piyasa üzerinden oluşan iki mumlu formasyondur.

Hamile Ayı Formasyonunun Tanımı:

Hamile ayı formasyonu beyaz bir gövdeye ve beyaz gövde sınırları içerisindeki siyah bir gövdeden oluşmaktadır. Formasyonun ana hatları itibariyle hamile bir kadını da andırmaktadır. Sonuç olarak bu bir tesadüf değildir. Harami kelimesi Japonca’da hamile anlamına gelmektedir. 

Hamile Ayı Formasyonunun Tanınma Kriteri:

Hamile ayı formasyonunun tanınma kriterleri şu şekildedir: 

  • Piyasadaki yükseliş trendi için geçerlilik gösterir.
  • Hamile ayı formasyonunda ilk gün beyaz bir gövde görülür.
  • İkinci gün meydana çıkan siyah gövde ise ilk gün meydana gelen beyaz gövdenin tam içerisinde kalmaktadır.

Bu belirtiler gerçekleştiği zaman formasyon tanımlanmış olur.

Hamile Ayı Formasyonunun Özel Şartları ve Esneklikleri:

Hamile ayı formasyonu ilk günkü gibi beyaz mum çubuğunun arından onu izleyen siyah mum çubuğunu içine alması ile oluşur. Yani toplamda iki mum çubuğundan oluşmaktadır. İlk çubuğun normal boyda veya uzun beyaz bir mum çubuğu olması gerekmektedir. Her iki durumda da ikinci olarak çıkan siyah gövde önceki gövdeden küçük olmalı.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu