Finans

Marubozu Nedir?

Bugün Marubozu Nedir? konusundan bahsedeceğimiz bir makaleyle karşınızdayım. Öncelikle bir önceki yazım olan Temettü Takvimi 2021 adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Marubozu Nedir?, teknik analiz içerisinde kullanılan ve hisse senedinin seans süresince bir tarafta güçlü bir biçimde işlem görmesidir. Ayrıca günün düşük veya yüksek fiyatından kapandığını belirtmek amacıyla kullanılmakta olan Japon şamdan oluşumunun adıdır.

Beyaz Marubozu Tanımı:

Beyaz Marubozunun mum çubuğu aşırı fazla yükselmiş olan bir piyasayı temsil eder. Her iki uç kısmında da gölge bulundurmayan uzun ve beyaz bir gövde ile nitelendirilir.

Beyaz Marubozu Tanınma Kriterleri:

Beyaz marubozuyu tanımlamak için aşağıdaki kriterlerden yararlanılır:

  • Üst ve alt gölgeleri bulunmamaktadır.
  • Mum çubuğunun gövdesi uzun ve beyazdır.

Beyaz Marubozu Özel Şartları ve Esneklikleri:

Beyaz Marubozu mum çubuğunun beyaz olan gövdesi fiyat grafiği üzerindeki diğer mum çubuklarıyla kıyaslandığında çok daha uzun boydalardır. Ayrıca üst ve alt gölgeleri olmamalıdır.

Beyaz Marubozu Yatırımcı Davranışları:

Beyaz Marubozu tanım olarak kapanış fiyatının günün en yüksek fiyatına, açılış fiyatının ise günün en düşük fiyatına eşit olmasıdır. Bu, gün içerisinde ilk işlemden son işleme varana dek alıcıların piyasayı tamamen kontrol ettiğini gösterir. Açılıştan sonra fiyatlar sürekli olara yükselir ve alt gölgesi bulunmayan beyaz ve uzun bir gün oluşur. Fiyatlar günün en yüksek fiyatı üzerinden kapanır. Bundan dolayı üst gölge de oluşmaz.

Bu mum çubuğu genellikle yükselişe işaret eder. Fakat, daha geniş olan teknik resim içerisindeki konumu da oldukça önemlidir. Uzun beyaz mum çubuğu fiyatların uzun düşüşten ve potansiyel bir yukarı dönüşünden sonra önemli olan bir destek seviyesini gösterebilir.

Siyah Marubozu

Marubozu, teknik analiz içerisinde kullanılan ve hisse senedinin seans süresince bir tarafta güçlü bir biçimde işlem görmesidir. 

Siyah Marubozu Tanımı:

Siyah Marubozu bir mum çubuğunda aşırı düşmüş bir piyasayı temsil etmektedir. Her iki uç kısmında da gölge bulundurmayan uzun ve siyah bir gövde ile tanımlanmaktadır.

Siyah Marubozu Tanınma Kriterleri:

Siyah Marubozu tanımlamak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

  • Mum çubuğunun gövdesinin siyah ve uzun olması gerekmektedir.
  • Üst ve alt gölgelerinin olmaması gerekmektedir. Olması durumunda Siyah Marubozu olmayacaktır.

Siyah Marubozu Özel Şartları ve Esneklikleri:

Siyah Marubozu mum çubuğunun beyaz olan gövdesi fiyat grafiği üzerindeki diğer mum çubuklarıyla kıyaslandığında çok daha uzun boydalardır. Ayrıca üst ve alt gölgeleri olmamalıdır.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu