Finans

Temettü Hissesi Biriktirmek

Temettü Hissesi Biriktirmek Nedir?

Temettü Hissesi Biriktirmek

Merhaba, uzun vadeli yatırımı sürekli destekleyen birisi olarak temettü hissesi biriktirmek konusunda biraz yazmak istedim. Öncelikle temettü sonrası hisse düşer mi yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Konumuzı fazla dağıtmadan nedir bu temettü hissesi biriktirmek ne işe yarar nasıl yapılır birax bahsedeyim. Öncelikle temettü mantığını anlamak ile başlayalım. Temettü şirketlerin bilanço dönemlerinde eldr ettikleri karı yada geçmiş dönemlerde elde edilen karları, yatırımcılata nakit yada hisse senedi şeklide dağıtmasıdır.

Yatırımcılar ellerinde bulunan hisse senetleri kadar yani şirkete olan ortaklıkları kadar kar payı almaya hak kazanırlar. Temettünün ne olduğunu anladık şimdi böye şirketlerin hisselerini almak ve biriktirmek ile ne elde edeceğiz onu anlatayım.

Yıllardır yaptığı karı yatırımcıları ile paylaşan şirketler vardır. Yatırımcılar temettü verimi yüksek ve düzenli temettü ödemesi yapan şirketlere temettü hisseleri derler. Bu temettü hisselerini alıp, düzenli bir hayat yaşamaya yetecek kadar düzenli gelir elde eden yatırımcılara da temettü emeklisi denir.

Temettü hisseleri biriktirmenin ilk amacı kimseye muhtaç olmayacak kadar, bir emeklilin aldığı maaş düzeyinde, düzenli gelir elde etmektir. Birçok yatırımcı emeklilik yaşına kadar beklemeden emekli olmak için temettü hissesi biriktirir.

Borsada temettü hissesi biriktirmek teorik olarak çok basit olsa da psikolojik olarak çok zor bir olaydır. Borsada işlem yapan birçok yatırımcı, temettü emeklisi olmak istet fakat bunu başaramaz. Son zamanlarda borsaya duyulan ilgi temettü hiseelerine de alış getirmiştir. Temettü hisselerini biriktirmek sağlam bir irade gerektirir.

Çok paranız yoksa ve aydan aya birikim yapan biriyseniz, ilk etapta temettü verimi olarak(hisse performansı ile karıştırılmasın) biraz canınız sıkılabilir. Çünkü para miktarı az olduğu için, temettü gelir de aynı oranda az olacaktır. Temettü gelirleri hisse fiyatı sabit kaldığı düşünülürse yada enflasyon oranı kadar hareket ettiği düşünülürse yıldan yıla artış gösterir.

Paranız büyüdükçe temettü geliriniz de artar. Genel olarak insanlar pek fazla beklemeyi sevmezler. O sebeple psikolojik olarak temettü yolculuğunda başarısız olurlar. Yıllardır hisse senedi biriktirip, günümüzde temettü gelirleri ile çok rahat bir hayat süren birçok yatırımcı vardır. Temettü emekliliği örnekleri yazımda örnek vermiştim isterseniz inceleyebilirsiniz.

Hisse senedi biriktirmek, yatırım yapmak gerçekten çok güzel bir olaydır. Eğer bende bunu yapabilirim derseniz, borsada güvenilirliğini kanıtlamış, temettü dağıtımı yapan şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Aydan aya alım şeklide yada elinize para geçtiği zaman alacak şekilde yatırımınızı büyütebilirsiniz.

Birçok temettü yatırımcısı, ihtiyacı yoksa geleb temettüler ile yine hisse senedi alır. İhtiyacınız yoksa gelen temettüler ile hisse senedi alarak yatırımınızı daha da büyütebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken şey, her temettü dağıtan şirketin hissesinin alınmayacağıdır.

Hisse seçimleri özenle yapılmalıdır. Temettüye yatırım yaparken aynı zamanda büyümeye de yatırım yapmalısınız. Şirket büyüdükçe sizin paranız da büyüyecek ve alacağınız temettü miktarı artacaktır. Bu konuyu lütfen atlamayın, araştırarak hisse senedi alın.

Borsada yatırım yaparken, hızlı zengin olma yada hızlı temettü emeklisi olma hayali kurmayın, aydan aya yatırım yapan bir yatırımcı, zamana ihtiyacı olduğunu bilmelidir. Hızlı zengin olma hırsı borsada yapılacak bir hırs değildir. Para kazanacağım derken elinizdekini de kaybedebilirsiniz. Borsa oyun değil yatırım yeridir.

Konuyu fazla uzatmadan hisse biriktirmenin çok zevkli bir iş olduğunu, yatırım yapmanın insana huzur verdiğini tekrar söylemek isterim. Temettü hissesi biriktirmek yazısının sonuna geldim umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu