Finans

Temettü Geliri Nedir?

Temettü Geliri Ne Demek?

Temettü Geliri Nedir?

Merhaba, temettü konusunu başlı başına incelemenin vakti geldi. Yeni yatırımcılarımız tarafından pek fazla bilinmeyen temettü hakkında tüm bildiklerimi ve tecrübelerimi sitede başlıklar halinde anlatmaya çalışacağım. İlk konumuz temettü geliri nedir olacak. Lafı fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım.

Borsada temettü geliri, şirketlerin bilanço dönemlerinde dağıtmaya karar verdikleri kar payından gelen gelirdir. Daha açık anlatmama gerekirse ortak olduğunuz şirketin karından nakit yada hisse olarak faydalanmaktır. Örnekler ile daha anlaşılır şekilde anlatayım.

Örneğin bir şirketin hisselerinde 100 Adet aldınız ve şirket bilanço döneminde karını açıkladı, yönetim kurulu toplantısını yaptı ve gelirinin %60 lık oranını dağıtmaya karar verdi. Bu yüzde 60 olayı 100 Lira kar eden şirketin 60 Lira’sını ortakları ile paylaşma olayıdır. Konuyu dağıtmayayım.

Yani şirket temettü(kar payı) dağıtmaya karar verdi. Temettü ödemesine karar veren şirket şöyle bir açıklama yapar örneğin 10.10.2010 tarifine hisse başı brüt 1.08 Lira Net 1.00 Lira ödeme yapılacaktır şeklinde. Bu durumda şirket hisse başı 1.00 Lira ödeme yapacağını söylemiştir.

Sizin elinizde kaç adet hisse varda şirket hisse başı 1.00 Lira vereceğini söyler. 100 Adet hisse varsa 100 Lira temettü geliri elde edersiniz. Biraz karışıyor olaylar ama mantık olarak çok basittir. Ortak olduğunuz şirket size karından pay verir. Bu durum temettü geliri olarak adlandırılır. Borsada temettü geliri dediğimiz şey şirketin karından yatırımcılara düşen parayı dağıtmasıdır.

Temettü konusu hakkında çok fazla soru var hepsini tek tek cevaplayacağım ve başlık linklerini aşağıya bırakacağım. Umarım temettü geliri nedir sorusuna cevap verebilmişimdir. Borsada birçok yatırımcı temettü yatırımcılığı hakkında fazla bilgi sahibi değildir.

Umarım sor cevap ile temettüyü en iyi şekilde anlatabilirim. Temettü yatırımcılığı herkes tarafından arzulanan ama başarması zor olan bir yatırım türüdür. Temettü ile  dağıtım olduğu sürece yıllık sabit bir geliri sahip olabilirsiniz. Konuyu fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyorum.

Konu ile ilgili olarak aklınıza takılan her türlü soruyu, öneriyi yorum bölümünde bana iletebilirsiniz. Elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım. Bol kazançlar hoşçakalın.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu