Finans

Borsada Flama Nedir?

Borsada Flama Nedir? sorusunun cevabı için sizlere bu makalemi yazdım, sayın okurlarım. Öncelikle bir önceki yazım olan Borsada Hisse Tavan Yaparsa adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Genel olarak trendlerin orta kısımlarında görülen formasyonlardır. Trendin yavaşlamış olduğu ancak haretine yine de aynı trend yönü üzerinde devam edeceğine işarettir.

Yükselmekte olan trendde fiyatlar hızlı yükselişten sonra aşağı ve sağ yöne doğru kısa bir süre dalgalanır. Bu dalgalanma hareketi üçgen şekline benzer ve borsada flama olarak adlandırılır. Yükselen trendin zirve ve dip noktalarına düz bir çizgi çizilir. Bu çizgiler flama formasyonlarının gönderisidir. Bu fiyatlamada flamadaki üst çizgi yukarı doğru kırılırsa formasyon teyit edilir. Böylece flama formasyonunun gönderi kadar yükselişi beklenir. 

Alçalan trendde ise yükselmekte olan trendin tam teri olacak şekilde hareket beklenir. Fiyatlar düştükten sonra yukarı ve sağ yönlü dalgalanır. Sonrasında bu oluşan şekle flama adı verilir. Alçalan trenddeki tepe ve dip seviyelerine de düz bir çizgi çekilir ve formasyonun gönderisi beklenir. Fiyatlar flamadaki alt çizgiyi aşağı tarafa doğru kırarsa; flama formasyonunun gönderisi kadar bir düşüş beklenir.

Borsada Flama Ne Demek?

Borsada flama formasyonu genel olarak trendin orta vadelerinde görünür. Fiyat hareketlerinin yavaşlamış olduğu ancak trend yönündeki hareketlerin devam edeceği olarak yorumlanabilir. 

Yükselen trendin başlamış olduğu noktadan zirve noktasına kadar bir çizgi çekilir ve sıkışan bölgedeki flama tamamlanır. Flama formasyonu içerisinde formasyonun tamamlanması adına bir tane çizgi çekilir ve sıkışan bölgede flama tamamlanır.

Flama formasyonunda formasyonun tamamlanması için flamanın tepe noktasının tamamlanması gözlemlenir ve gönderi boyu kadar yükseliş beklenir.

Düşen trend içerisinde oluşan flama formasyonu tam tersi şeklinde yorumlanır. Yani düşen trend içerisindeki flama formasyonunun oluştuğu dip nokta üzerinden çıktığı tepe noktaya çizgi çizilir ve gönderi boyunun sıkıştığı gözlemlenir. Formasyonun tamamlanması adına ise formasyon aşağı yönlü kırılır ise yine gönderi boyu kadar düşüş beklenir.

Borsada Flama Nedir?

Flamalar gittikçe daralmakta olan bir düzeltme hareketi içerisinde hareket etmeye devam eden bir formasyondur. Bu formasyon hem yukarı yönlü hem de aşağı yönlü olabilir. Eğer ki parite flama oluşmasından önce yükseliş trendi içindeyse formasyonun kırılmasında sonra hareketin devamı beklenebilir. Flamalar genel olarak kısa vadeli birer formasyonlardır.

Borsada Bayrak Flama Nedir?

Bayrak formasyonlarının içeriği de flama formasyonları tarzında genel olarak trend ortalarında görülmektedir. Görüntü yönünden bayrağa benzediğinden dolayı adı bayrak formasyonu olarak nitelendirilir.

Sert düşüş ve yükselişlerde kısa süreli olacak şekildeki duraklamayı, dinlenmeyi ifade eder. Bu duraklama ise asıl trendin tersi bir yönüne doğru oluşur.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu