Finans

Borsada Hisse Tavan Yaparsa

Borsada Hisse Tavan Yaparsa sorusunun cevabı için sizlere bu makalemi yazdım, sayın okurlarım. Öncelikle bir önceki yazım olan Borsada Pivot Ne Demek? adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Temel tabiri ile hisse senedi tavan fiyatı, seans içerisindeki hisse senetlerinin işlem gördüğü en yüksek fiyat olarak tanımlanmıştır. Bu fiyatlandırma her hisse için özgü olur. Hisse tavan hesaplanırken fiyat adımı ve fiyat dikkate alınır. Bunun neticesinde ayrı ayrı hesaplanır.

Hisse senedinin tavan fiyatına ulaşması için doğal olarak hisseye olan arzın fazla olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak talep düştüğü zaman fiyatlar da otomatik olarak düşecektir. Hisse senedinin popüler hale gelmesi hisse senedine olan arzı artıracaktır. Fakat bu durumlarda senetlerin sayısının sınırlı olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü senet sayısı sınırlı olduğu için almak isteyenlerin de artması ile fiyatlarda artış meydana gelir.

Borsa içerisinde hisse senetleri için tavan fiyat marjı uygulanır. Belirlenen bu tavan fiyat marju pandemi öncesinde %20 olarak belirlenmişti. Fakat pandemi gelmesi ile birlikte %10’a kadar indirildi. Tavan marjına göre hisse senedinin fiyatındaki oynamalar en fazla %10 miktarında olmaktadır. Yani hisse senedi en fazla %10 artar veya en fazla %10 azalır.

Borsada Hisse Tavan Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Hisse senedinin tavan fiyatlaması adına o an piyasada mevcut şekilde olan olumsuz ya da olumlu zincirleme etki dikkate alınır. Bu sınırlama ile birlikte fiyat hareketlerine ise belirli bir limit getirilir. Böylece kredili yapılan işlemlerde ortaya çıkacak riskin üstü örtülmüş olur. 

Hisse tavan fiyat hesaplaması adına genel bir yazılı kural bulunmamaktadır. Örneğin; tavan marjının hisse fiyatı şu an %10’dur. Hisse senedinin fiyatını 50 TL olacak şekilde varsayarsak, hissenin tavan fiyatı ise 55 TL olur. 

Borsada Hisse Tavan Yaparsa Nasıl Yorumlanır?

Borsada hisse tavan yaparsa borsa içerisinde bulunan birçok yatırımcının hisse senedi sattığı veya alış yaptığı görülür. Baz fiyat tavan fiyat yüksekliğine ulaştığı zaman genel olarak satıcı olmamakta, çok fazla talep olmaktadır. Hisse senedinin tavan yapması nedir ? diye sorulursa:

  • Hisse senedi firma hakkında olumlu beklentiler sunar.
  • Şirket sektörü adına olumlu beklenti bulunmaktadır.
  • Yatırımcılar kar beklentisi güderek alıma geçerler.
  • Şirketin hisselerinin değerindeki artış beklentisi piyasaya hakimdir.
  • Yatırımcıların birçoğu hisse senetlerini ellerinde tutmak isterler.

 

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu