Finans

Borsada Derinlik Nedir?

Borsada derinlik nedir sorusunun cevabı için sizlere bu makalemi yazdım, sayın okurlarım. Öncelikle bir önceki yazım olan Hisse Senedi Aynı Gün Alınıp Satılır Mı? adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Borsada derinlik anlam olarak hisse senetlerinin fiyat aralıklarında toplam alım satım miktarının gösterildiği tablo anlamına gelmektedir. Bu tablo sayesinde yatırımcılar hisse senetlerindeki fiyat kademelerinde kaç lot alış satış olacağını görebilir. Bu da yatırımcılara oldukça büyük fayda sağlar. Birçok aracı kurumlar bu tablo ile yatırımcının isteğine bağlı olarak gösterim yapar (ücretli bir şekilde.).

Borsada, derinlik ekranında bekleyen emirler gösterilmektedir. Örnek olarak A şirketinde hisse senedi fiyatı 10 TL diyelim. Derinlik ekranı içerisinde A şirketinin hissesi için 9.80 TL’de ne kadarlık alış emri olduğu görülür. Diğer taraftan 10.20 TL’de (fiyatları isteğinize göre belirlersiniz.) ne kadarlık satış emri olduğunu görürsünüz. Bu da gireceğiniz borsada ne kadar kar yapıp çıkmanız mümkün olur görmenizi sağlar. Özellikle borsada derinlik ekranı sayesinde günlük alım satan yapan yatırımcılar kar etmektedir.

Borsa derinlik ekranı içerisinde bekleyen emirler pasif emir olarak geçmektedir. Değişme olasılığı olan bu emirlere dikkat etmek gerekir. Alımlar ve satımlar sonucu çok hızlı değişimler olabilir.

Borsada derinlik, bir hisse senedine dair alım ve satım kademelerinin fiyat kademesinde kaç kişinin bulunduğunu gösterir. Aynı zamanda bulunan kişilerin ne kadarlık alım satım emrinin olduğu kolaylıkla görülür.

Borsada Derinlik Analizi Nedir?

Hisse senedi derinlik analizi; hisse senedine ilişkin şekilde satış ve alış kademeleri içerisinde her fiyat kademesinin takip edilmesidir. Ayrıca satış ve alış kademelerinin kaç kişi tarafından ve kaç adet satış emrinin girildiğini anbean takip edilmesidir. Borsa derinlik hizmeti genellikle aracı kurumlar tarafından ücretli olacak şekilde sunulmaktadır. Ayrıca belirli bir işlem hacim içerisinde bağlı olacak şekilde kişilere ücretsiz sağlanmaktadır. 

İlk olarak şu belirtilmelidir ki, derinlik ekranında görülen satış ve alış emirleri mutlaka gerçekleşecek olan emirler değildir. Mesela borsada derinlik analizinin alış bölümünde çok yüklü bir biçimde lot alış emrinin girildiğini görebilirsiniz. Bu emrin gerçekleşmesi halinde hisse senedinin durumu tabiki olumludur. Ancak emir sahibini veren kişi alış emri gerçekleşmeden önce emri iptal edebilir. Sonuç olarak yüklü bir alış emrinin gözükmesine karşın gerçekte oldukça az bir kesim gerçekleşmiş olabilir.

Borsada Derinlik Ne Demektir?

Borsada derinlik genellikle hisselerin fiyatlarına yakın aralıklarda bütün satış ve alış miktarlarının gösterildiği grafik tablosudur. Yatırımcılar bu grafik tablosu üzerinden satım ve alım adına bekleyen lotları görebilmektedir. Bu grafik tablosunun bizlere göre geliştirilmesi gereken tek özelliği ise bazı aracı kurumlar üzerinden hala ücretli bir şekilde verilmesidir.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu