Finans

Aktivist Yatırımcılar Ne İş Yapar

Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz ve para/hisse piyasalarının kontrolünü elinde tutan aktivist yatırımcılar sıra dışı teknikleriyle iş dünyasında isimlerinden söz ettiriyorlar. Peki aktivist yatırımcılar ne iş yapar, kimdir bu aktivist yatırımcılar?

Önceki yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz >> Defter değeri nedir?

Aktivist Yatırımcı Kimdir, Nedir?

Aktivist yatırımcı, İngilizce tamlamasıyla ”Activist Investors” herhangi bir şirkette şirket kararlarını kontrol edebilecek kadar güçlü bir hisse sahibi olan, şirketin yönetim kurulunda yer alan kurumsal ya da bireysel yatırımcıdır. Borsaya yani halka açık olan her şirketin bir yönetim kurulu vardır ve bu yönetim kurulu üyeleri genellikle hisse sahibi ya da çok iyi yöneticilik vasıflarına sahip bireylerden oluşur. İşte bu yönetim kurulunda bulunan ve hatırı sayılır şekilde hisse sahibi olan aktivist yatırımcılar şirketin genel politikalarında olumlu değişiklikler yapmak ve şirketin değerini ortaya çıkarmaya çalışan yatırımcılardır.

Örneğin; aktivist bir yatırımcı kendine hedef bir şirket bulur. Bulduğu bu şirketin yönetiminde ve ekonomik işleyişinde birtakım hatalar bulur ve bu hataları ortadan kaldırmak için şirkete bir takım ekonomik farkındalık projeleri, yönetim ve işleyiş sistemi ile ilgili projeler sunar. Bu değişimle birlikte hem şirket içerisinde hisse sahibi olmak hem de yönetim kurulunda söz sahibi olmak için şirkete değer katarak kendisi de kazanır.

Aktivist yatırımcılar, bireysel aktivist yatırımcılar, özel sermaye firmaları ve serbest piyasa fonları olmak üzere 3 farklı yatırım şekline göre yatırım şekilleri yaparlar.

Bireysel Aktivist Yatırımcılar

Adından da anlaşılacağı üzere bireysel olarak çalışmalarını yürütürler. Bireysel aktivist yatırımcılar çevreler geniş ve zengindirler. Bir firma üzerinde alınabilecek riskleri ve yatırım araçlarını çok yönlü incelerler ve yatırımlarını bu doğrultuda sürdürürler. Aynı zamanda hedefe aldıkları şirketlerin yönetim kurulunda söz sahibi olmak ve şirketten hisse payı almak için uğraşırlar.

Bu kişiler sermaye yönetiminden iyi anlar ve şirketin ekonomik stratejisinin yapısına uygun planlar dahilinde hareket ederler. Genellikle şirketlerin kurucusu, kurucu başkanı ya da CEO’su olarak iş hayatlarına devam ederler.

David Einhorn (Greenlight Capital’in kurucusu), Dan Loeb (Third Point Partners’ın Kurucusu), Bill Ackman (Pershing Capital’in CEO’su (CEO), Christopher Hohn (Hedge Fonu Yöneticisi) dünyaca ünlü bireysel aktivistlerdir.

Özel Sermaye Firmaları

Özel sermaye firmaları genellikle kamuya ait olan bir şirketin kontrolünü ele almak amacıyla çalışır. Özel sermaye firmaları, ciddi miktarlarda sermaye yatırmak isteyen yatırımcıların sermayelerini kullanarak yatırımlarına devam ederler.

Özel sermaye şirketleri yatırımları için kaldıraçlı satın almalar, sıkıntılı yatırım araçları bulmak (iflasın eşiğine gelmiş şirketleri satın alarak tekrar yapılandırmak) ve risk sermayesi (yeni girişimciler için sermaye sağlamak) yöntemlerini kullanarak yatırım yapar ve gelişirler.

 

Serbest Fonlar

Aktivist yatırımcılar, halka açık bir şirketin kontrolünü kolaylıkla ve çeşitli yönlerden ellerinde tutabilirler. Bir hedge fonu (bir çeşit borsa/hisse fonu) bireysel bir aktivist yatırımcının ekonomik anlamında olaya bakış açısını ve stratejisini kabul edebilir ve özel sermaye firmaları gibi davranarak iş için sermaye sağlayabilir. Hedge fonunun buradaki amacı yatırımcıya kazandırırken kendi içinde karlılık sağlamaktır. Böylelikle serbest bir fon piyasası üzerinden (hedge fonu) yatırım yaparak şirket kurabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki hedge fonları genellikle geniş piyasaların altında seyrettikleri için bir o kadar değişken verilere sahiptirler.

Aktivist yatırımcılar ne iş yapar sorusuna kısaca özel sermaye firmaları, bireysel imkanlar ve serbest fonlar üzerinden yatırım yaparak herhangi bir şirketin yönetim kurulunda söz sahibi olma ve şirketi ekonomik anlamda yapılandırarak hem bireysel hem de kurumsal hedeflerine ulaşmasıdır şeklinde cevaplayabiliriz.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yardıma ihtiyacım var kiramı ve elektrik faturası su borcumu ödüyemedim ALLAH rızası için yardımcısı olursanız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu