Finans

Baykar Borsada Var Mı?

Baykar Borsada İşlem Görüyor mu?

Baykar Borsada Var mı?

Merhaba, ülkemiz için siha ve iha üretimini yapan, Baykar Borsada var mı? Borsada işlem görüyor mu? Hisse kodu var mı? Sorularına cevap vermeye çalışacağım. Konuya girmeden önce Baykar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Baykar Savunma’nın resmi sitesinde yer alan Hakkımızda Bölümü.

Baykar Hakkında

Biz Baykarız!

1984’ten bu yana Türkiye’nin teknolojik olarak bağımsızlaşması amacıyla yerli ve milli üretimden yana çalışan Baykar, geçtiğimiz 35 yıl içinde Türkiye’de savunma ve havacılık alanında dönüşüm yaratacak bir ivmenin öncüsü haline geldi. Bugün Baykar olarak, otomotiv endüstrisi için adım attığımız mühendislik girişimimizi yeni kuşak mühendislerimizle gökyüzüne taşıyarak dünyanın sayılı insansız hava aracı üreticilerinden biri olmanın gururunu taşıyoruz. Türkiye’nin ilk yerli ve milli İnsansız Hava Araçlarını üretirken en önemli motivasyonumuz her zaman kendi mühendislerimize ve beyin gücümüze güvenmek oldu.

Baykar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren ve yurt dışına ihraç edilen savunma teknolojilerinin başarısında da sürekli üretim ve geliştirme kültürü öncü rol oynuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan tescilli Baykar Ar-Ge Merkezi’mizde havacılık arenasında paradigma dönüşümü sağlayacak ileri teknolojileri milli ve özgün olarak tasarlamaya odaklanıyoruz. Sonuç odaklı düşünen ve motivasyonu yüksek ekip ruhumuz; Ar-Ge ve üretim süreçlerinin iç içe geçmesiyle yeni teknolojilerin dinamik bir şekilde uygulanmasını sağlıyor. Tasarlamak, yapmak ve üretmek kadar; askeriyle, sanayicisiyle ve toplumun tüm katmanları tarafından insansız ve otonom teknolojilerin sahiplenilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kendi finanse ettiği Ar-Ge faaliyetleriyle Türk havacılık ve savunma tarihinde ilklere imza atan ve Türkiye’de %93 yerlilik oranına ulaşan Baykar, İnsansız Hava Araçları alanında  dünya çapında en ileri teknolojik sistemleri geliştirmeye devam etmektedir.

Baykar Vizyon

Günümüz dünyasında savunma sanayii dünya ekonomisinin temel bir bileşeni ve güç dengelerinin ana kozlarından biri konumundadır. Savunma harcamaları ülkelerin silah teknolojilerindeki ilerleyişlerine rakip ülkelerin yanıt verme arayışlarından dolayı giderek artış göstermiştir. Bu yarış soğuk savaşın bitişinden bu yana bir takım yeni savunma doktrinleri doğuran teknolojik silahlanmanın habercisi olmuştur. Bu doktrinlerden birisi sıklıkla, geçtiğimiz yüzyılın en önemli askeri devrimi olarak değerlendirilen “platform-merkezli” harbe karşılık olarak “ağ-merkezli” harbin yükselişidir.

Bu doktrin savunmada ağır sanayii kullanımından ziyade bilgi ve ağ-yönetimi üzerindeki eksiksiz kontrolün önemini vurgulamaktadır. Bahsi geçen bu değişim, ekonomik ve ticari gelgitlerden ve bilgi teknolojisindeki gelişmelerden beslenmiş ve bunlara katkıda bulunmuştur.

Yeni bilgi tabanlı ekonomiler ve teknolojiler eski ağır sanayinin yerini almaya başladığından bu yana özellikle insansız sistemler, ülkelerin savaş alanında personele dayalı operasyonlardan kurtulması için önemli bir fırsat olarak görülmeye başlanmıştır. Bilhassa bizim ülkemiz için insansız havacılığa geçiş sadece diğer ülkelerle olan farkı kapatmak açısından değil, aynı zamanda farkı bizim avantajımıza açmak için de bir fırsat olmuştur.

Şirketimiz bu bağlamda insansız hava sistemlerini geliştirerek küresel seviyede en gelişmiş teknolojileri üretmek için Cumhuriyetin ilk yıllarındaki Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş gibi teknoloji vizyonerlerinin liderliğinden ilham almaktadır. Onların ilkeleri doğrultusunda, mümkün olduğunca bağımsız ve milli bir teknoloji birikimini sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Ayrıca silahlı kuvvetlerimizin hizmetine sunmak üzere yüksek teknoloji ile kritik görev fonksiyonlarını birbirine bağlayan güvenilir, bütünleşik ve eksiksiz sistemler sunmak için çalışıyoruz.

Baykar Yönetim Kurulu

  • Özdemir Bayraktar—Yönetim Kurulu Başkanı
  • Haluk Bayraktar—Genel Müdür
  • Selçuk Bayraktar—Teknik Müdür/CTO
  • Ahmet Bayraktar—Finans Müdürü

Baykar Neler Üretiyor

Baykar, İnsansız hava aracı sistemleri,K omuta, Kontrol, Haberleşme, Bilgisayar ve İstihbarat (C4I), Aviyonikler, Alt sistemler, Similatör sistemi, Faydalı yük sistemleri, Faydalı yük ve iha operatörü kullanıcı eğitimi.

Baykar’ın ürettiği, belkide en önemli üretimi olan insansız hava araçları, ülkemizde ve dünyanın değişik ülkelerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Silahlı insansız hava aracı ve silahsız insansız hava aracı üretimi, Baykar’ı yatırımcılar tarafından en çok beğenilen şirketlerden birisi haline getirmiştir.

Borsada işlem yapan yatırımcılar, Baykar borsada var mı? Baykar hisse kodu var mı? Baykar halka arz edildimi gibi sorular soruyorlar. Baykar henüz halka arz edilmemiştir, baykar borsada yoktur. Baykar hisse kodu yoktur, Baykar borsada işlem görmemektedir.

Baykar halka arz edilirse yazımı tekrar yazıp detayları paylaşacağım. Bakar halka açıl bir şirket mi diye soranlara, baykar halka açık bir şirket değildir. Hisse senetleri borsada alınıp satılmaz.

Daha önce yazdığım Roketsan borsada var mı konusunu incelemek isterseniz buraya tıklayın. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu