Finans

Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Nedir?

Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Ne Demek?

Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Ne Demek?

Merhaba, borsa ile ilgili bilgilendirme yazılarıma devam ediyorum. Öncelikle bana ve siteme vermiş olduğunuz destekten dolayı çok teşekkür ederim. Lafı fazla uzatmadan borsada işlem gören tipe dönüşüm nedir anlatayım.

Borsada bulunan şirketlerin, tüm hisseleri alış ve satışa konu edilmez. Yani alış ve satış için belirlenen miktar haricinde şirket halka açık olsa bile kapalı paylar vardır. Bu paylar şirketin ortaklık yapısı gereği genel kurul kaydında bulunur. Genel kurul kaydında bulunan, alış ve satışı normal yatırımcılar gibi olmayan hisselerin satılabilmesi için başvuru yapılır.

Yapılan bu başvuru, işlem görmeyen payların satılacağı yönündedir. Yani borsada işlem görmeyen tipteki hisselerin, borsada işlem gören tipe dönüşüm başvurusu yapılır. Bu başvuru sonucunda satışa konu edilmeyen hisseler satılabilir.

Bu payların satışı içim MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşuna kayıt edilmesi gerekir. Gerekli kayıt işlemlerinden sonra hisseler satılabilir hale gelir. İstisnai durumlarda borsada işlem gören tipte olan hisseler aniden borsada işlem görmeyen tipe dönüştürülebilir. Bu durum spekülatif hareketler sergileyen kişilerin varlıklarına uygulanabilir. Borsada işlem gören tipe dönüşüm nedir ve  borsada işlem görmeyen tipe dönüşüm nedir konularını elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım.

Bu konuyla alakalı olarak sormak istediğiniz soruları, görüş ve önerileri yorum bölümünden iletebilirsiniz. Daha önce yazdığım, borsada alt pazar nedir? Yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın. Bol kazaçlar hoşçakalım.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peki MKK başvurusu sonrası paylar hangi tarih aralığında satılabilir olur? Belli bir süresi var mı? KAP bildirimi geldikten sonra hemen paylar satılabilir mi? Teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  2. hissemi sattıktan sonra akşam saatlerinde işlem görmeyen pay oldu benim hesabımdaki satıştan gelen meblağ sabah silindi ne yapmam gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu