Finans

Borsada Tavan Olan Hisse Nasıl Alınır ve Satılır?

Borsada Tavandan Nasıl Alınır Satılır?

Borsada Tavan Olan Hisse Nasıl Alınır ve Satılır?

Merhaba, borsa terimlerini, borsa kurallarını elimden geldiği kadar sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Birçok yerde ücretli olan bilgileri ücretsiz bir şekilde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Borsada tavan olan hisse nasıl alınır? Borsada tavan olan hisse nasıl satılır? Konularını elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım.

Borsada Tavan Olan Hisse Hasıl Alınır?

Borsada tavan olan bir hisse senedini almak istediğinizde, ilk olarak almak istediğiniz tutarda emir girişi yapmalısınız. Yaptığınız emir girişinden sonra tavanda bekleyen alıcıların erimesini, yani sizden önce tavandan alış yapmak isteyen alıcıların emirlerinin gerçekleşmesini beklemelisiniz.

Bu nasıl olur derseniz daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışayım. Tavan olmuş yani günlük olarak yükselebileceği en üst seviyeye gelmiş olan bir hisse senedini almak istediğinizde, alış emrinizi girmelisiniz. Alış emri girildiğinde hisse size hemen satılmayabilir. Yani sizin verdiğiniz emir beklemede gözükür. Emrinizin beklemede gözükmesinin sebebi sizden önce, hisseyi satın almak isteyen kişilerin olmasıdır.

Günün en yüksek seviyesinde işlem gören bir hisse senedinde tavan olmuşsa satışın az alışın çok olduğu anlaşılmalıdır. Alış işlemleri çok olduğu için sizin verdiğiniz emir sıralamaya girer. Sizden önce verilen emirler gerçekleşmeden, size sıra gelmez ve verdiğiniz emir beklemede kalır. Seans kapanana kadar emriniz gerçekleşmezse, verdiğiniz emir iptal olur.

Tavandan hisse almak, alıcı çokluğundan dolayı zor bir işlemdir. Elinde fazla hissesi olan yatırımcılar, hisselerini satmaya karar vermedikçe, tavandan hisse alışı gerçekleşmez. Tavandan alıcı olarak ilk sıralara yerleşebilirseniz, Emrinizin gerçekleşme olasılığı artar.

Kısaca söylemem gerekirse, tavandan hisse almak istediğinizde, alıcıların çok olması sebebiyle uzun süre bekleyebilirsiniz.

Tavandan Hisse Satışı Nasıl Olur?

Tavandan hisse satışı yapmak isteyen bir yatırımcı ilk olarak satış emri vermelidir. Eğer hisse tavan yapmışsa, tavan fiyatından almak isteyen başkaları da var demektir. Bu sebeple herhangi bir satış emri verildiğinde, sistem otomatik olarak en iyi fiyattan yani tavandan satış emrinizi gerçekleştirir(uygun alıcı ve satıcı varsa)

Burada dikkat etmeniz gereken konu, tavandan hisse satışı yapıldığında yeterli alıcının olmasıdır. Örneğin sizin elinizde 50.000 Lot var ve tavandan hisseyi almak için girilen emirlerin toplamı da 40.000 bu durumda satış yaptığınız zaman 40.000 hisse satışı gerçekleşir, 10.000 hisse satışı beklemeye alınır. Verdiğiniz emirde kısmi gerçekleşti yazısını görürsünüz.

Brüt Takas Tavandan Hisse Satışı Nasıl Olur?

Brüt takas ile işlem gören bir hisse senedini aldığınızda işlemler T+1 zamanda gerçekleşir. T hakkında bilginiz yoksa daha önce yazdığım borsada t1 t2 yazımı okuyabilirsiniz. Yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Brüt takas ile işlem gören bir hisse senedini aldığınızda, hisseyi aynı gün satamazsınız. Borsa kuralları gereği hisse satışı için 1 gün beklemek zorundasınızdır. Bu sebeple hisse tavan yada taban olsa da hisseyi satamazsınız. Hisse tavan oldu neden satamıyorum diyorsanız, bunun sebebi hissenin brüt takasta olmasıdır. Brüt takastaki hisse sadece alındığı gün satılamaz ertesi işlem günü satış yapabilirsiniz.

Borsada tavan olan hisse nasıl alınır, nasıl satılır? Konusunun sonuna geldim. Umarım açıklayıcı bir şekilde anlatabilmişimdir. Konu ile ilgili olarak sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz, bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu