Finans

Defter Değeri Nedir?

Bugün Defter Değeri Nedir? konusundan bahsedeceğimiz bir makaleyle karşınızdayım. Öncelikle bir önceki yazım olan Marubozu Nedir? adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Defter değeri piyasada yer alan şirketlerin öz sermayesine eşittir. Şirketlerin öz sermayesi ise şirketin bütün varlıklarından oluşmaktadır. Şirketin bütün varlıklarından şirketin yükümlülükleri çıkarıldığı zaman geriye kalan miktar o şirketin defter değerini belirler.

Şirketin varlıkları içerisinde şirkete ait nakit para, şirketin alacağı para, şirketin stokları, maddi varlıklar ve maddi olmayan duran varlıklar alınır. Şirketin yükümlülükleri ise şirkette yer alan borçlar, şirketin ayırdığı karşılıklar ve diğer yükümlülüklerden oluşmaktadır. Defter değerini hiçbir zaman yeniden yapma maliyeti olarak düşünmemek gereklidir. Çünkü defter değeri o şirketin gerçek değeri değildir. Muhasebe kayıtlarında yer alan belgelere göre yer alan defterde yer alan değerdir. 

Defter değeri kimi zamanlarda eksi olarak çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda şirketler tekrar hesaplama başvurusunda bulunmalıdırlar.

Defter Değeri Nedir?

Diğer bir ismiyle muhasebe değeri anlamına gelen defter değeri, bir işletmenin özsermaye ( aktif olan toplamdan borçların çıkarılması ) toplamının bütün hisse senetlerinin sayısına bölünmesi şeklinde belirlenir. Defter değerinin İngilizce versiyonu ise ‘’ Book Value ‘’ olacak şekilde geçer.

Değer değeri denilen terim, kişinin net olan değerine benzemektedir. Şirketin aktif toplamı diye belirtilen içeriği şirketin başka yerlerden alacakları, sahip olduğu nakit para ve stok durumundaki birçok kalemden oluşur. Şirket borçlarının genel içeriği ise şirketin herhangi bir yere bulunan borçları, şirkete ayrılan karşılıklar ve diğer yükümlülüklerden oluşur.

Borsa Defter Değeri Nedir?

Borsa defter değeri nedir? Borsa defter değeri herhangi bir hisse senedinde yer alan piyasa değeri ile birlikte muhasebe değerini karşılaştırmaktır. Borsada bu işleme piyasa defter değeri denilmektedir.

Şirketlerin değerlendirmesi yapılırken söz konusu en çok kullanılan hesaplama sistemi olarak Borsa defter değeri karşımıza çıkmaktadır.  

Piyasa Değeri Defter Değeri Nedir?

Defter değeri hisse senedi başına, şirketin bilançosu üzerinden ortaya çıkan değerin tam olarak ne olduğu gösterir. Özsermaye değeri hisse adedinin sayısına bölündüğünde defter değeri hesaplanmış olur. Örneğin;

1 Milyon TL’ sahip olan bir şirket bulunsun. Şirketin hisse değerinin artırılması adına 500.000 TL özsermaye kullanılsın. Piyasadaki hisse adedi ise 50.000 adet olsun. Hisse fiyatı da 4 TL şeklinde belirlensin.

Hisse başına defter değerinin hesaplanması için özsermayenin hisse adedine bölünmesi gerekir. Verilen örneğe göre işlem yapılacak olursa 500.000 / 50.000 : 10 TL olur. 

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu