Finans

Yutan Ayı Formasyonu

Bugün Yutan Ayı Formasyonu’ndan bahsedeceğimiz bir makaleyle karşınızdayım. Öncelikle bir önceki yazım olan Hamile Ayı Formasyonu adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yutan Ayı formasyonu, genel olarak belirli olan bir yükseliş trendinin sonunda bulunur.

Yutan Ayı Formasyonu Tanımı:

Yutan ayı formasyonu piyasa içerisindeki yükseliş trendinin oluşması demektir. Bunun sonucunda kendisinden önceki küçük gövdeyi içine alan siyah büyük bir gövde görülür. Bu yutan ayı formasyonunun tanımıdır. Beyaz gövdeyi tamamen içerisine alan siyah gövdenin, gölgeleri de içine alması şart değildir. Bu önemli bir tepeden dönüş sinyali vermektedir!

Yutan Ayı Formasyonu Tanınma Kriterleri:

Yutan ayı formasyonunu tanımlamak için aşağıdaki kriterlerden yararlanılır:

  • Bu formasyon sadece piyasada yükseliş trendinde geçerli olmaktadır.
  • İlk gün beyaz küçük bir gövde görülmektedir.
  • İkinci gün ise meydana çıkan büyük siyah gövde, önceki gün çıkan beyaz gövdeyi tamamıyla içine alır.

Yutan Ayı Formasyonu Özel Şartları ve Esneklikleri:

Yutan ayı formasyonunda ilk gün çıkan beyaz mum çubuğunun uzunluğu formasyon için önemli değildir. Hatta Doji bile olabilir. Fakat ikinci gün normal boyda ya da uzun boyda siyah mum çubuğu kesinlikle olmalıdır. Mum çubuklarının gövde üst seviyelerine veya alt seviyeleri birbirine eşit olabilir.

Bütün durumlar için ikinci gün meydana çıkan siyah gövde beyaz gövdeden büyük olmalıdır.

Yatırımcı Davranışları:

Piyasa belirgin olan bir yükseliş söz konusuyken, ilk zaman küçük beyaz bir gövde ifadesini alan ve azalan bir alım görülür. İzleyen gün, piyasa yeni ve yüksek seviyelerden açılır.

Yutan Ayı Nedir?

Yutan Ayı formasyonu, genel olarak belirli olan bir yükseliş trendinin sonunda bulunur. İki mumdan oluşmakta olan bir tersine dönüş formasyonudur. İlk gün içerisinde, bu mum çubuğu formasyonun genellikler küçük bir gövde ile beraber oluşur. Daha sonraki gün ise oluşun mum gövdesi kendinden bir önceki günün mumu kapsar ve trendin ters bir yönde kapanmasıyla izler.

Dış ters bir harita modeline benziyor olmasına karşın, bu formasyonun aralığı komple ( tavandan tabana ) geçmesi gerekli değildir. Yalnızca kapanışı ve açılışı geçmesi yeterli olacaktır.

Geleneksel olarak, mum çubuğu paterni belirlenmiş olan bir eğilim yönü olacak şekilde tanınır. Yani fiyat genel olarak aşağı ya da yukarı gidiyorsa patern adına oldukça önemli olabilir. Eğitimi tespit etmek adına ‘’ Trend Eğilime Dayalı Olarak Al ‘’ seçeneği yöntemlerini kullanmanız birtakım şeyleri belirlemenize olarak tanır.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu