Finans

Ruchan Hakkı Borsada Nasıl Satılır?

Ruchan Hakkı Nasıl Satılır? Nasıl Kullanılır?

Ruchan Hakkı Borsada Nasıl Satılır?

Merhaba, Borsayı anlama yolculuğumuz hız kesmeden devam ediyor. Şimdiki konumuz Ruchan hakkı borsada nasıl satılır olacak. Konuya giriş yapmadan önce daha önce yazdığım Borsada hangi hisse alınır yazımı okumak için buraya tıklayın. Konumuzu dağıtmadan ruçhanlarınızı nasıl satacağınızı anlatayım.

Ruçhanlar bildiğiniz gibi bedelli sermaye artırımı ortaya çıkan varlıklardır. Bedelli sermaye artırımı sonucu elde edilen bu haklar,  Ruçhan hakkı yada Kupon hakkı diye geçmektedir. Bedelli sermaye artırımı sonucunda elde edilen ruchan haklarınızı isterseniz borsada satabilirsiniz yada üzerine nakit ekleyerek bedelli sermaye artırımı sonucu oluşan yeni hisse senetlerini alabilirsiniz.

Borsada ruchan haklarınızın satışı oldukça basittir. Normal bir şekilde hisse senedi satar gibi ruchan haklarınızı satabilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan şey internet bağlantısıdır. Eğer internet bağlantınız yoksa çalıştığınız aracı kurumu arayarak ruchanlarınızı kolaylıkla satabilirsiniz.

Ruchan haklarınızı, Ruchan kuponlarınızı satmak istediğinizde cep telefonunuzdan aracı kurumunuzun mobil uygulamasına giriş yapın, varlıklarım yada portföy bölümünden ruchanlarınızı bulun. ardından üzerinde tıklayın ve hisse senedi satar gibi sat tuşuna basarak ruchanlarınızı satın. Borsada ruchan hakkınızı satmak bu kadar basittir.

Sattığınız ruchanlar, ruchan pazarında satışa çıkartılır ve uygun alıcı olması halinde işleminiz gerçekleşir. Büyük ihtimalle portföyünüzde bulunan ruchanları portföyünüzde göremiyorsanız aracı kurumunuz ile ileteşime geçmelisiniz. Aracı kurumunuza Ruçhanlarınızı neden göremediğinizi, Ruçhan kullanım süresinin en son ne zaman olduğunu sorun.

Kullanılmayan Ruçhan Hakkı Ne Olur?

Bu konu çok önemlidir, kullanılmayan rüçhan hakkınız süre sonunda yanar. Yani ortadan kaybolur. Ruçhan haklarınızı verilen sürede satmalısınız yada üzerine ekleme yaparak yeni hisse hakkından faydalanmalısınız. Eğer bu haktan faydalanmaz ve süreyi geçirirseniz kesinlikle yeni hisse alamaz yada ruçhanlarınızı satamazsınız.

Ruçhan hakkı borsada nasıl satılır konusu hakkında eklemek istediğim yer kalmadı. Bildiğim her şeyi aktarmaya çalıştım umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili her türlü görüş ve önerileriniz yorum bölümünden iletebilirsiniz, bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu