Genel Konular

Borsada Hangi Hisse Alınır?

Borsada Hangi Hisse Alınmalı?

Borsada Hangi Hisse Alınır?

Merhaba, borsayı anlama yolculuğuma hoşgeldiniz. Şimdiki konumuz borsada hangi hisse alınır olacak. İlginizi çekerse Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir yazımı okumak için buraya tıklayın. Konumuzu fazla dağıtmadan hangi hisseler alınır hangi hisseler alınmaz biraz muhabbet edelim.

Borsada yatırım yapıyorsanız, hisse senedi almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Borsa tüyoları yazımda bu konudan bahsetmiştim ama tekrar eklemeler yaparak devam edeyim. Borsada hisse almadan önce iki farklı durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu durumlardan birisi SEKTÖR, diğer ŞİRKET’tir. Yatırım yaptığınız sektörün ve şirketin önemini başlıklar halinde anlatarak devam edeyim. Böylelikle hangi hisse alınır sorusunun cevabını kendi kendinize bulabilirsiniz.

Borsada Sektör Etkisi

Borsada hisse senetleri bir sektöre bağlı olarak işlem görürler, Bir sektör derken birden fazla sektöre de bağlanabilirler. Örneğin ASELSAN, Hem savunma sektöründe hem de teknoloji sektöründedir. İki sektörde de gelişen olaylar hisseyi etkilemektedir.

Borsada sektör etkisini küçük bir örnek ile anlatmaya çalışayım daha iyi anlayacaksınız. 2019 Yılında dünya yatırım ajansları tarafından yayınlanan bir raporda 2019 yılının demir çelik sektörü için daralma yılı olacağını ve 2019 yılında demir çelik sektöründe daralma beklendiğini birçok yatırım şirketi raporlar sunmuştur.

Sunulan bu raporlara istinaden 2019 yılında gerçekten demir çelik sektörü daralma yaşamıştır. Şimdi siz daralma beklenen bir sektörde bulunan hisse senedine yatırım yaparsanız maça 1-0 geride başlarsınız. Sektörel gelişmeler hisse senetleri üzerinde büyük etki yaratırlar.

Sektörel gelişmelerin yanında siyasal gelişmeler de hisse senetleri üzerinde büyük etkiye sahiptirler. O yüzden hisse almadan önce hissenin bulunduğu sektörleri inceleyip geleceğe dair öngörü sahibi olmalısınız. Sonuçta her yatırımcı gibi geçmişe değil geleceğe yatırım yapıyorsunuz. Yatırım yaptığınız sektör sizi ileri taşımalı.

Borsada Şirket Etkisi

Sektörel gelişmelerin hisse senetleri üzerinde etkisi olsa da şirketin büyümesinde ve küçülmesinde ana unsur Şirketin kendisidir. Sektör daralsa bile şirket büyümeye devam ediyorsa o şirket size para kazandırabilir. hangi hisse alınmalı sorusunun ana cevabı şirketin kedisinde yatar. Hisse ilk olarak araştırma yapılarak alınmalıdır.

Burada benden beklediğiniz şeyin şu hisseyi alın yükselecek yada düşecek demem olduğunu biliyorum, fakat bunu asla söyleyemem. Bu devletimizde zaten suçtur. Burada balık vermiyor, tutmayı öğretmeye çalışıyorum o yüzden yukarıdaki maddeleri anladıysanız, yükselecek, kazandıracak hisseleri bulmanız zor olmayacaktır.

Borsada Hangi Hisse Alınmamalı?

Her zaman söylediğim gibi spekülatif hareket eden hisseler alınmamalı, uzak durulmalıdır. Sürekşi zarar açıklayan yatırımcıyı istemeyen, geleceğe yönelik hiçbir beklentisi olmayan hisseler alınmamalıdır. Araştırma yapılmadan hisse alınmamalıdır. Ben bu hisseyi neden aldım, Bu hisseden ne bekliyorum gibi soruları kendinize sorduğunuzda cevap veremiyorsanız o hisseyi de almamalısınız.

Konunun sonuna geldim, umarım aradığınız bilgiye ulaşabilmişsinizdir. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu