Finans

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?

Borsada En İyi Emir Tipleri

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?

Borsada yatırım yapanların her alanda bilgi sahibi olması için kurduğum sitemde bugün borsada en iyi emir tipi hangisidir konusu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle daha önce yazdığım Borsa tüyoları yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın. Konumuzu dağıtmadan borsada bulunan emir tiplerini sıralayalım.

Borsada Bulunan Emir Çeşitleri

  • Limit
  • Piyasa
  • Piyasadan Limite
  • Dengeleyici

Borsada 4 çeşit emir bulunmaktadır. Bu emirler içerisinde işileminize en uygun emir hangisi ise ona göre seçim yapmalısınız. Hangi emrin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız kısaca bilgilendirme yapacağım. Ardından borsada en iyi emir hangisidir sorusunun cevabını vereceğim.

Borsada Limit Emir Nedir?

Bir hisse senedini almak istediğinizde fiyat ve miktarın girilerek oluşturulduğu emir türü Limit emirdir. Yani ABC Hissesi için örneğin 10 Lira fiyattan 10 Adet al dediğiniz emirdir. Bu emir tipinde Hisse sadece sizin belirlediğiniz fiyat ve miktar olarak gerçekleşir.

Borsada Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri veren bir yatırımcı emir bölümüne fiyat yazmaz. Sadece kaç adet alacağını yada satacağını yazar. Borsa sistemi girilen piyasa emrini yatırımcının en avantajlı olacağı şeklinde düzenler. Yani bir hisse senedini almak için girilen piyasa emri sonucunda yazdığınız miktarda hisse en iyi fiyattan gerçekleşir.

Yatırımcı için en faydalı fiyattan gerçekleşen emirde fiyat bilgisi girilmediği için en uygun alıcılar ve satıcılar bulunarak emir gerçekleştirilir. Bu emir türü sadece Kalanı İptal Et türünde girilebilir. Eğer girilin emir miktarında karşı tarafta alıcı ve satıcı kalmazsa geriye kalan miktar iptal edilir.

Borsada Piyasadan Limite Emir Nedir?

Yukarıda anlattığım piyasa emri ile neredeyse aynıdır. Buradaki tek fark gerçekleşmeyen emirlerin pasif olarak gözükmesidir. Piyasa emrinde KİE türünde emir girişi yapılırken piyasadan limite emir türünde gerçekleşmeyen emirler emir defterine pasif olarak yazılır.

Borsada Dengeleyici Emir Nedir?

Açılış ve kapanış seansları da dahil olan, tek fiyat yöntemi ile işlem gören tüm seans aralıklarında, fiyat belirleme sürecinde hesaba katılmayan ancak belirlenen eşleşme fiyatı seviyesinde karşılanmadan kalan emirler ile işlem yapmak üzere girilen emirlerdir. Eşleşme aralıklarında gerçekleşmeyen emirler iptal edilirler.

Sonuç:

Şimdi burada en başta sorulan soruya cevap vermek gerekirse benimde en fazla kullandığım emir tipi olan Limit Emir en iyi emir tipidir diyebiliriz. Çünkü limit emir tipinde alıcı yada satıcı miktarı ve fiyatı kendisi girer. Hangi fiyat aralığında hisseyi almak yada satmak istiyorsa manuel olarak giriş yapabilir.

Borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusunun cevabı aslında sizin yapacağınız işleme göre değişiklik gösterir. Yukarıda anlattığım şekilde hangisi işinize yarıyorsa en iyi emir tipi odur. Genel olarak yatırımcılar Limit emir kullanırlar. Fiyatı ve adet bilgilerine kendileri girmek isterler. Diğer emir türlerinde sistem otomatik olarak alış satış işlemleri gerçekleştirir.

Konu ile alakalı görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu