Finans

Hisse Senedi Aynı Gün Alınıp Satılır Mı?

Aynı Gün Hisse Alınıp Satılır mı?

Hisse Senedi Aynı Gün Alınıp Satılır Mı?

Merhaba, hisse senetleri yani borsa ile ilgili tüm sorulara vaktim olduğunca cevap vermeye çalışıyorum. Borsaya yeni giren yatırımcıların en çok sorduğu soruları cevaplıyorum. Bugün hisse senedi aynı gün alıp satılır mı? sorusuna cevap vereceğim. Öncelikle daha önce yazdığım Temettü Alma Şartları yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Konumuzu dağıtmadan hemen anlatmaya çalışayım. Borsa bildiğiniz gibi hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir. Borsada yatırım yapan yatırımcılar günlük milyarlarca lira değerinde hisse senedi alıp satmaktadır. Bu hisse senetleri alınıp satılırken belirlenen kurallar vardır. Sorulan sorunun cevabı hem evettir hemde hayırdır. Yani borsada hisse senetlerinin aynı gün alınıp satılabilmesi için bazı kuralları yerine getirmesi gerekir.

Bu nasıl olur derseniz malum borsa kurallarından dolayıdır. Hiçbir cezası bulunmayan, günlük işlemlere açık ve brüt takas uygulamasına konu edilmeyen hisse senetleri günlük olarak alınıp satılır. Fakat süreli yada süresiz brüt takas uygulaması ile işlem gören hisse senetleri aynı gün alınıp satılamaz.

Kısaca anlatmam gerekirse, borsa kuralları gereği brüt takas uygulanan hisse senedi alış işleminde hisse satışı en erken ertesi işlem gününde olur. brüt takasta olan hisse senedini bugün alırsanız bugün satamazsınız bir sonraki işlem gününde satabilirsiniz. Bunun haricinde diğer sürekli işlem yöntemi ile işlem gören ve cezası süreli yada süresiz bulunmayan hisse senetlerini aynı gün alıp satabilirsiniz.

Hisse alış ve satış işlemlerinde benim aracı kurumum hisseyi alırken hissede olan cezaları gösteren bir uyarı metni yayınlıyor. Eğer sizin aracı kurumunuzda böyle bir uygulama yoksa hisseyi almadan önce mutlaka brüt takasta olup olmadığına bakın. Eğer aldığınız hisseyi aynı gün satamazsanız bilin ki hisse brüt takastadır.

Ayrıca brüt takasta olan bir hissenin satışı sonrası başka hisse de alamazsınız en az 1 gün daha beklemeniz gerekir. Borsa kuralları gereği birçok hisse günlük alınıp satılabilir. Cezalı hisseler günlük alınıp satılamaz. Hisse Senedi Aynı Gün Alınıp Satılır Mı? konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu