Finans

Brüt Takas Hisseyi Nasıl Etkiler?

Brüt Takastan Hisse Nasıl Etkilenir?

Brüt Takas Hisseyi Nasıl Etkiler?

Merhaba, borsa yolculuğumuza ara vermeden, durmadan devam ediyoruz, şimdi ki konumuz brüt takas hisseyi nasıl etkiler olacak. Bölüyorum ama daha önce yazdığım Borsaya Yeni Giren Şirketler 10 Yıllık yazımı okumak ve 10 Yıl içerisinde halka arz olan şirketleri öğrenmek için buraya tıklayın.

Şimdi ana konumuz olan brüt takasta hisse nasıl etkilenir anlatmaya çalışayım. Brüt takas uygulaması Borsamızda tedbir amacıyla uygulanan uygulamalardan biridir. Bu tedbir ile bazı hisse senetlerinde ki aşırı oynaklığı azaltmak amaçlanır.

Aşırı yükseliş yada düşüşün önüne geçmek için borsamızın aldığı tedbirler, yatırımcıları korumak içindir. Yatırımcıların zarar etmesinin önüne geçmenin bir yolu sa brüt takas uygulamasıdır. Brüt takas ile işlem gören bir hisse senedi aynı gün içerisinde alınıp satılamaz.

Açıkçası brüt takas ile işlem gören bir hisseyi bugün alırsanız, bugün tekrar satamazsınız. Brüt takasta hisse ne zaman satılır diye soracak olursanız en erken ertesi işlem gününde satılır. Hafta sonu veya piyasanın kapalı olduğu günlerde de satamazsınız.

Borsamızda önceden sürekli brüt takas uygulaması yoktu. Ama son yapılan düzemleme ile bazı hisse senetleri sürekli olarak brüt takas uygulamasına tabi tutulmuştur. Bugün alınan bir hisse T+1 zamanda satılabilir, satılan hissenin parası ile de başka bir hisse almak için T+1 zaman beklenmesi gerekmektedir.

Alınan tedbirlerin hisseyi nasıl etkileyeceği de yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Yazımın başında söylediğim gibi bu uygulama hissedeki oynaklığı gidermek ve yatırımcıyı korumak için kullanılır. Yatırımcılar, brüt takasta hisse yükselir mi yada brüt takasta hisse düşer mi sorularına cevap aramaktadır.

Bu sorulara net bir cevap vermek imkansızdır. Çünkü hisse brüt takasta işlem görse bile, alış ve satış işlemleri aynu gün yapılamasa bile alış ve satış işlemlerine devam edilir. Borsada bildiğiniz gibi fiyat alış ve satışa göre belirlenir. Brüt takasta olan hisseyi yatırımcılar almak istiyorsa, alışlar satışlardan fazlaysa hisse fiyatı yükselir.

Durum tam tersine döndüğünde, brüt takasta olan hisseyi yatırımcılar satmak istiyorsa, satışlar alış emir miktarından fazlaysa hisse fiyatı düşer. Brüt takas hisseyi alış satışa kapatmaz, aynı gün alış satış işlemine kapatır. O sebeple almak isteyen çok olursa yükselir, satmak isteyen çok olursa düşer.

Brüt takasta olan hisse yükselir yada düşer demek çok yanlış bir yaklaşımdır. Hissenin fiyatını alış ve satış açık olduğu sürece alıcılar ve satıcılar belirler.

Brüt takas hisseyi nasıl etkiler yazımın sonuna geldim. Umarım aradığınız cevabı verebilmişimdir. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam,

    Ben henüz borsa işlemlerinde çok yeniyim öğrenmeye çalışıyorum.
    Brüt takasta olan hisseyi
    Aynı gün almak ve satmak olanaksız fakat satıp tekrar almak imkanı var mı?
    Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu