Finans

Yurt Dışı Hisse Senedi Komisyon Oranları

Yurt Dışı Hisse Nasıl Alınır? Komisyon Ne Kadar?

Yurt Dışı Hisse Senedi Komisyon Oranları

Merhaba, finans ile ilgili bildiğim herşeyi sizlere aktarmaya çalışıyorum, bugünkü konumuzda Yurt Dışı Hisse Senedi Komisyon Oranları Ne Kadar? Yurt Dışı Hisse Nasıl Alınır? Yurt Dışı Hangi Hisse Alınır? Yurt Dışı Hisse Almak Nasıl Olur gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur hazırsanız başlayalım.

Daha önce yazdığım paramı nasıl katlarım yazımı okumak için buraya tıklayın.

Yurt Dışı Hisse Nasıl Alınır?

Yurt dışından, Amerikadan yada Avrupa’dan hisse senedi almak isteyen yatırımcılar yurt dışı hisse nasıl alınır diye araştırma yapmaktadır. Bu araştırmaların tümüne bu yazımda cevap vermeye çalışacağım.

Yurt dışından hisse almak için ilk olarak yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Yatırım hesabınızı, yurt dışı hisse senedi alış ve satış işlemleri gerçekleştiren banka yada aracı kurumlardan açabilirsiniz. Belirli risk formlarını doldurunca uygun bulunursa yurt dışı hisse hesabınız açılır.

Hesap açılış işlemi bittiğinde yurt dışı hisse alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz, yurt dışından hisse alıp satmak çok kolaydır. Sizde yabancı piyasalarda işlem yapmak isterseniz beğendiğiniz bir aracı kurumdan hesap açabilirsiniz.

Yurt Dışı Hisse Hesabı İçin Hesapta Bulunması Gereken Para Ne Kadar?

Yabancı piyasalarda işlem yapmak için ihtiyacınız olan yurt dışı hesabında en az 1000 Dolar yada 1000 EURO olması gerekmektedir. Bir aracı kurum ile yaptığım görüşme sonrası bu şekilde bilgi sağladılar. Diğer aracı kurumlar da hesap açılışı yada işlem yapmak için belirlenen alt sınır farklı olabilir. Bu sebeple aracı kurumunuzu arayıp, alt sınırı sormanız daha doğru bir yöntem olur.

Yurt Dışı Hisse Senedi Komisyon Oranları

Gelelim ana konumuz olan yabancı piyasalarda ki komisyon oranlarına, bir aracı kurum ile yaptığım görüşme sonrasında 7000 Dolar yada EURO’ya kadar hisse senedi alış satış işlemlerindr komisyon 20 Dolar

7000 Dolar üzeri hisse alış satış işlemlerinde Komisyon 1000’de 3 olarak belirlenmiş. Yani 70001 Dolarlık işlem yaparsanız ortalama 21 Dolar komisyon ödersiniz. 7000 Dolar altı hisse alış ve satışlarınızda 20 USD Komisyon ödemesi yaparsınız.

Yurt Dışı Hisseler Nerede Saklanır?

Aracı kurum ile yaptığım görüşme sonrası, hisselerin kimin adına olduğunu ve nerede saklandığını sordum. Hisse senetleri herkes için kedi adına, saklama yeri ise SAXO Bank olarak bilgi verildi. Banka yada aracı kurumun batması, kapanması, iflas etmesi halinde yurt dışı hisselerinin kaybolmadığı bilgisi paylaşıldı.

Yurt Dışı Hisse Vergi Oranı Nedir?

Yurt Dışı hisse senetlerinin gelir vergilendirmesi nasıl yapılıyor diye sorduğumda, bu konu hakkında bir mali müşavir ile görüşülmesi gerektiğini söylediler.

Yurt içi hisse senetleri gelir vergisi sınırı üzerinden vergilendirmeye tabidir, (temettüde) yurt dışından elde edilen temettü gelirleri de muhtemelen gelir vergisi üzerinden vergilendiriliyor. Bu konu hakkında tam bilgi sahibi olduğumda yazıyı güncelleyeceğim. Yada sizin bilginiz varsa lütfen yorum bölümünden yazın. Yazımızı güncelleyelim.

Yurt Dışı Hangi Hisse Alınır?

Bu soru yatırım tavsiyesi olduğu için cevap vermeyeceğim fakat nasıl hisseleri almanız gerektiği konusunda biraz bilgi paylaşımı yapacağım.

Yurt Dışı bazı firmaların çok uzun yıllar temettü ödemesi yaptığı bilinmektedir. Eğer amacınız temettü almaksa Yurt dışı yıllardır temettü ödemesi yapan firmaları araştırabilirsiniz. Amacınız büyüme ise örneğin Amerika’da farklı endeksker vardır. Bu endeksleri araştırarak büyüme yatırımı yapabilirsiniz.

Hangi hisse alınır sorusunun cevabı sizde saklıdır. Yatırım durumunuz nasılsa o şekilde hisse alabilirsiniz. Bu konuda çok araştırmacı olmanızı tavsiye ederim.

Yurt Dışı hisse senedi komisyon oranları ne kadar sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Yurt dışı piyasalar hakkında bilginiz varsa lütfen yorum bölümünden belirtin. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu