Finans

Borsada KAP Ne Demek?

Kap Nedir?

Borsada Kap Ne Demek?

Merhabalar, borsada yatırım yapan yatırımcıların en çok merak ettiği konuları ele alarak cevaplamaya çalışıyorum. Daha önce yazdığım borsada K ne demek? Yazısından sonra sıra KAP nedir? KAP’ın açılımı nedir ? KAP neyi amaçlamaklamaktadır? KAP ne işe yarar? Konusuna geldi. Sizlere bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Kap’ın açılımı: Kamuoyu Açıklama Platformu‘dur. Bu platform, sermaye piyasası ve borsanın kamuoyuna açıklaması gerekli olan bildirimlerin elektronik ortamda duyurulduğu sistemdir.

Bu sistem ile borsada işlem gören şirketler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Borsada işlem gören bütün şirketler Kamuoyu Açıklama Platformu’na(KAP) bilgi vermek zorundadır. Şirketlerin bilgi vermesi zorunluluğu SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından getirilmiştir.
Sistem borsa ve sermaye hakkındaki doğru bilgileri anlaşılır, güvenilir olarak elektronik ortamda açıklamayı amaçlamaktadır.

Ayrıca geçmişe dönük bilgilere ulaşılmasını sağlar. Bu açıdan elektronik arşiv görevi görmektedir. Borsada kazanç sağlamak istiyorsanız şirketlerin yaptığı kazançlar hakkında doğru tahminde bulunmanız gerekir. Bu sebepten şirketlerin verdiği bilgilere doğru yoldan ulaşmak size doğru tahmin yapmanızda yardımcı olur ve borsada yaptığınız işlemden kazanç sağlamanıza olanak tanır. Kamuoyu Açıklama Platform (KAP) bu yöndem faydalı bir bilgilendirme sistemidir.

Borsa İstanbul da işlem görmek üzere halka arz edilmek isteyen şirketlerin Kamuoyu Açıklama Platformu’na bilgi vermeleri gerekmektedir. Bu sayede halka arz edilen şirketlerin ortaklıklarını, sermaye artırımı /azaltımı gibi borsadaki işlem seviyesine etki edecek faktörleri öğrenmenizi sağlar. Bu da sizin borsada yaptığınız tahminlerin doğru olmasını sağlayabilir. Kamuoyu Açıklama Platformu anlık olarak gelişmelere ve verilere ulaşılmasını sağlar.

Finansal tabloların dönemsel ve belirli bir vade aralığında detaylı olarak analizini yapmanızı sağlayan KAP, yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirmenizde kolaylık sağlar.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu, borsada halka arz edilen şirketlerin yaptığı anlaşmaları, attığı imzaları, kar-zarar oranlarını açıklamak üzere SPK(Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından kurulmuş bir sistemdir.

Daha önce yazdığım Borsada AKD ne demek yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada KAP ne demek? Kap ne işe yarar? Kap kimin? Kap nasıl işler? Kap’ın amacı nedir? Gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu