Finans

Ziraat Katılım Nedir?

 Ziraat katılım, katılım bankacılığının Ziraat bankası için işlenmiş halidir. Katılım bankacılıkları faiz değil kâr payı üzerinden ödeme yapan bankalardır. Ziraat katılım da bu prensiple kurulmuştur ve müşterilerine çeşitli avantajları sağlayarak müşterilerinin kazanç elde etmesini hedeflemektedir. Ziraat katılım nedir sorusunun cevabı kısaca faizsiz bankacılık prensibini benimsemiş kuruluştur.

Önceki yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz >> Finansal Başarı İçin Gerekli Alışkanlıklar

Faizsiz Bankacılık, Katılım Bankacılığı Neden Tercih Edilir?

Faizsiz yani katılım bankacılıkları günümüzde çok daha yaygın bir hale gelmiştir. Bilindiği üzere faiz İslamiyet için haram olarak kabul edilmektedir. Bankalar da müşterilerini kendi bankalarına çekebilmek için faiz oranlarını göstermekte, faiz oranları üzerinden müşterilerine paralar ödemektedir. Katılım bankacılığının farkı tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Katılım bankacılığı size faiz vermemektedir, paranıza değer katmaktadır ancak bunu faizle yapmamaktadır. Müşterilerinin koyduğu para üzerine kâr payı işletmekte ve bu sayede faizden haram olduğu için uzak duran banka müşterilerini kendisine çekmeye çalışmaktadırlar.

Katılım Bankacılığı Kâr Payını Nasıl Elde Eder 

Ziraat katılım nedir sorusunda da katılım bankacılıkların faiz değil kâr payı verildiği aktarılmıştır. Peki bu bankalar nasıl kâr elde eder, ne yapar da size bu parayı verir? Sorusu da oldukça önemlidir. Katılım bankacılıkları sizlerin verdiği paralarla işletmelere ortak olur, işletmeler açar. Bunun gibi çeşitli yatırım işlemleri yapar yani en kısa ifadeyle paranızı işletir. Bu işletme sonucunda da kazandığı parayı müşterilerine koydukları paraya oranla dağıtır. Böylece bu bankacılık tipinin müşterileri faizsiz olarak parasını artırmış olmaktadır. Bu yüzden İslami olarak konuya hassas bakan kişilerin tercihi çoğu zaman katılım bankacılığı olmaktadır.

Katılım Bankaları Normal Bankacılığa Göre Daha Mı Avantajlıdır?

Katılım bankaları sadece faizin haram olduğu görüşü üzerinden hassas olan kişilere değil herkese hitap etmektedir. Herkesin katılabileceği bankacılık anlayışlarıdır. Bu yüzden ekstra avantajları olup olmadığını tüm banka müşterileri merak edebilir. Katılım bankalarının kendi içlerinde çeşitli avantajları, kampanyaları bulunabilmektedir. Yine de normal bankacılık anlayışına kıyasla çok ciddi farklar söz konusu değildir. Yani faizli bankacılığın mevcut olduğu bir hesap ile katılım bankasındaki bir hesap arasında ciddi farklar göremeyeceksiniz. İkisinde de hemen hemen aynı şeyleri aynı düzeyde yapacaksınız. Bu yüzden faiz kısmına özellikle takılmayan birisi için katılım bankacılığının ekstra avantajlara sahip olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Kâr Payı ile Faiz Arasında Çok Fark Var Mıdır?

Faiz bilindiği üzere bankalarda çeşitli oranlarda verilmektedir. Her banka farklı bir faiz politikası uygulayabilir. Yine de bankaların faizleri üç aşağı beş yukarı birbirlerine oldukça yakındır. Katılım bankacılığı kullanan birisinin faiz değil kâr payı aldığından bahsetmiştik. Bu durumda tabii ki bir faiz söz konusu olmamakta haliyle birçok bankada geçerli olan faiz bu bankacılık anlayışında görülmemektedir. Yine de katılım bankacılığının getirdiği kazanç oranları çoğunlukla faiz oranlarıyla yakındır. Paranızı faize yatırdığınızda alacağınız ortalama parayı katılım bankacılıklarıyla da elde edebilirsiniz. Bu yüzden ikisinin kazancı arasında çok fark olmadığını söylemek mümkündür.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu