Finans

Borsada Pivot Ne Demek?

Borsada Pivot Ne Demek? sorusunun cevabı için sizlere bu makalemi yazdım, sayın okurlarım. Öncelikle bir önceki yazım olan Borsada Derinlik Nedir? adlı makaleme linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Günümüzde borsaya olan ilgi günden güne artmaktadır. Borsada karlı çıkmak için ise bir miktar borsa bilgisi gerekir. Pivot noktası, teknik analizler sayesinde bir enstrümanın önceki işlem gününde oluşturduğu denge fiyat seviyeleri olarak kabul edilir.

İşlem fiyatı ile pivot fiyatının konumuna bakıldığında hareket yönü öngörülür. Aynı zamanda bu seviyelerde destek noktası ve direnç seviyeleri de ortalama olarak hesaplanır. 

Borsada Pivot Ne Demek?

Direnç ve Destek çizimi iki şekilde gerçekleştirilebilir. Varlıklara yönelik olan tarihsel fiyat değişimlerini çok hızlı öğrenmek ve pratiklik kazanmak için manuel olarak direnç-destek çizimi yapılabilir. Ayrıca bu sürecin tamamını otomasyona dökerek ‘’ Pivot ‘’ tarzındaki kavramlar üzerinde durabilirsiniz.

İki metot içerisinde de direnç – destek hesaplamaları bulunduğu gibi direnç – destek hesabı ile Pivot kıyaslandığında bariz farklar bulunmaktadır. En temel fark ise Pivot hesaplamaların belli bir formül üzerine dayalı olmasıdır. Ayrıca pivot seviyesine göre alakalı varlık beklentisini, yönünü paylaşabilme şeklinde izah edilir.

Anca bu noktada bir hatırlatma yapılması lazımdır. Manuel bir şekilde direnç – destek oluşturmadan anında otomasyona geçiş yapmak, varlıkla alakalı uzmanlığınızı azaltır. Bununla birlikte kişinin çizim yapma yeteneği de zarar görecektir. Bu sebepten dolayı manuel bir biçimde pratik yapılmasına ek olarak otomosyanda bulunan şablonlara da önem vermelisiniz.

Piyasada bulunan hareketlerden en iyi bir biçimde faydalanmak ve yeni süreçte bulunan hareketleri tahmin edebilmeye veanlamaya yardımcı sisteme Pivot denir. 

Borsada Pivot Nedir?

Para piyasaları ve sermaye piyasalarında işlem yapan yatırımcılar, piyasalarda kar etmek için teknik analizlere başvurur.

Teknik analiz yapmak piyasadaki durumu bilmek o borsa içerisinde daha rahat hareket etmeyi sağlar. Aynı zamanda riskinizi bir nebze de olsa düşürür fakat risk her zaman vardır. Teknik analiz yöntemlerinden en çok kullanılanlardan birisi de pivot noktalarıdır. Pivot noktalarındam bahsetmek gerekirse pivot noktaları işlem yapılırken destek ve direnç noktalarını belirlemeyi sağlar. Pivot noktasına göre hareket eden yatırımcı trend hareketlere daha fazla önem vermektedir. Buna göre kısa vade, orta vade ve uzun vadeli pozisyonları belirler. Genellikle bu işlemde kısa vade yerine orta ve uzun vadeli pozisyonlar tercih edilir.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu