Finans

Temettü Emekliliği Örnekleri

Temettü Emekliliği Örnek

Temettü Emekliliği Örnekleri

Merhaba, konu borsa olunca bildiğim herşeyi anlatmaya çalışıyorum, şimdi temettü emekliliği örnekleri hakkında bir örnek vererek temettü emekliliğini anlatmaya çalışacağım. Uzun zamandır uzun vadeli yatırımı savunan bir kişiyim. O sebeple temettü emekliliği konusunda sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Benden daha önce temettü emeklisi olmuş, kazandığı temettüler ile çalışmak zorunda olmayan insanlar tanıdım. Bu insanların hayatlarına baktığımda neden bende erkenden emekli olmayayım ki? Neden bende keyfime göre yaşmayayım ki diye düşünmeye başladım. Belki de sizi bu yazıyı okumaya iten şey de geçmişte benim kapıldığım düşüncelerdir.

Erkenden emekli olup kimseye muhtaç kalmamak, kimseye boyun eğmeden rahat bir hayat sürmek belkide herkesin hayalidir. Geçmişte bir çoğumuzun düşüncesi olan bu hayali gerçekleştirmiş olan insanlar var. Bu insanlardan biri var ki yaptığı yatırımlar ile dünyanın en zenginleri arasına girmiştir.

Bahsettiğim kişiyi az çok tahmin ediyorsunuzdur. Bu kişi Warren Edward Buffett’in ta kendisidir. Warren Buffett tam bir temettü yatırımcısıdır. Temettü emekliliği örnekleri listesinin her zaman en başında yer alır.

Warren Buffett’in hayatını her yatırımcının okumasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Warren Buffett’in hayatı ve nasıl temettü emeklisi olduğu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Warren Buffett

Warren Buffett 30 Agustos 1930 Yılında dünyaya gelmiştir. Serveti 86 Milyar Dolardır. 3 Çocuğu vardır. Çağımızın en başarılı iş adamlarından, yatırımcılarından biri olarak kabul edilir. 2008 Yılında dünyanın en zengin insanı olmuştur. Bağış yapmayı çok seven hayırsever bir iş adamıdır. Amerikanın en fazla bağış yapan insandır.

Warren Buffett o kadar azimli bir yatırımcıdır ki portföyünde 30 yıldır bulunan hisseler vardır. Örneğin CocoCola yatırımı ilk aldığı hisseler arasındadır ve ciddi derecede gelir elde etmiştir. Temettü emekliliği örneğinin başıdır. Temettü emeklisi olmak isteyen bir kişi mutlaka Warren Buffett’i araştırmalıdır.

Yatırım stratejisini, psikolojik yönetimi mutlaka anlamalıdır. Uzun vadeli yatırım yani temettü emeklili, kolay gibi görünse de sağlam bir psikoloji gerektirir. Warren Buffett karar verdiği şeyin arkasında durmuş ve günümüz yatırımcıların paha biçilemeyen bir örnek olmuştur.

Warren Buffett haricinde temettü emekliliğine örnek verilecek birçok yatırımcı vardır fakat Warren Buffet’i anlamak, yolculuğunuzda yeterli olacaktır. Konuyu fazlaca uzatıp vaktinizi almak istemiyorum o sebeple Warren Buffett temettü emekliliği örnekleri listesinin başındadır hayatını araştırmanızı, mektuplarını incelemenizi tavsiye ederim.

Daha önce yazdığım temettü ne zaman hesaba geçer yazısını okumak için buraya tıklayın. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu