Finans

Temettü Ne Zaman Hesaba Geçer?

Temettü Ne Zaman Yatar?

Temettü Ne Zaman Hesaba Geçer?

Temettü ile ilgili soru cevap şeklinde devam ediyoruz. Şimdiki konumuz temettü ne zaman hesaba geçer olacak. Bu konuyu nedenleri ile anlatmaya çalışacağım. Fazla vaktinizi almadan daha önce yazdığım Temettü Hissesi Nedir yazımı okumak için buraya tıklayın.

Şimdi gelelim dağıtılan kar payının yani temettünün ne zaman hesabınıza geçeceği konusuna. Temettü dağıtım tarihi belli olup temettü dağıtıldıktan sonra paranızın hesanınıza geçeceği tarih 2 işlem günü sonrasıdır. Dağıtılan bir temettü 2 işlem günü sonrası nakit yada hisse senedi olarak hesanınıza geçer.

Bazı yatırımcılar temettü yatmadı, temettü neden yatmıyor gibi sorular sormaktadır. Eğer temettü dağıtım tarihinde elinizde temettü dağıtan şirketin hisse senetleri varsa temettüleriniz 2 gün sonra hesabınıza aktarılacak demektir. 2 günün sonunda kar payı hesanınıza geçmezse çalıştığınız aracı kurum ile iletişime geçmelisiniz.

Temettünün hesaba geçmesi konusunda yatırımcıların atladığı kritik bir konu vardır. Temetünün hesaba neden 2 gün sonra geçtiğini anlatıp ardından dikkat edilmeyen, gözden kaçırılan noktayı anlatayım.

Temettü Neden Hesaba Geç Geçer

Temettünün hesanınıza geç gelmesinin sebebi takas işlemleridir. Temettü dağıtımı yapılacak pay sahiplerinin belirlenmesi ve takas işlemlerinin tamalanması 2 gün sürer, T2 olarak adlandırılan bu zaman aralığında beklemek durumundasınızdır.

Lütfen Dikkat

Şimdi yatırımcıların dikkatinden kaçan o noktaya geleyim. Yukarıda belirttiğim t2 zaman yalnızda borsanın açık olduğu günler ileri sarmaktadır. Yani Cuma günü dağıtılan temettü borsanın açık olduğu 2 gün sonunda hesanınıza geçer.

Bu konu birçok yatırımcının gözünden kaçmaktadır. Borsanın kapalı olduğu hafta sonları ve resmi tatiller takas olmaz. Bu sebeple hafta sonu ve resmi tatillerde 2 gün olayı işlemez. Temettü eğer tatilden yada hafta sonundan hemen önce dağıtılmış ise 2 işlem günü geçmesini beklemelisiniz.

Yatırımcılar hafta sonu 2 gün olduğu için ve 2 günün sonunda temettü yatmadığı için panik yapabilirler fakat telaşlanmaya hiç gerek yoktur. Temettünün hesaba geçmemesinin sebebi T+2 dir.

Temettü ne zaman hesaba geçer konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Tekrar edeyim temettü hesabınıza 2 işlem günü sonunda geçer. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu