Finans

Borsaya Girilir Mi?

Borsaya Girilir mi?

Borsaya Girilir Mi?

Merhaba, borsaya yeni başlayacak olanlar yada başlamakta kararsız olanlar için borsaya girilir mi yazısını paylaşmaya karar verdim. Konu içerisinde kendi düşüncelerime de yer vereceğim için lütfen adımlarınızı düşünerek, kendi fikirkeriniz doğrultusunda atın.

Borsaya girilir mi sorusu çok geniş kapsamlı bir sorudur. Bana bu soruyu soranlara neler söylediğimi, bu yazı sayesinde herkese söylemiş olacağım. İlk olarak borsa bir yatırım yeridir. Sizin sorduğunuz soru da borsada yatırım yapılır mı olacaktır. Kısaca borsayı tanımlayacak olursak.

Borsa, şirketlere herkesin ortak olma hakkı elde ettiği, şirket paylarından alma yada satma hakkı elde ettiği alandır. Açıklayıcı bir tanım olmuştur umarım. Yani borsada işlem gören şirketler, vatandaş ile ortaklık yapısı içerisinde hareket ederler. Beğendiğiniz bir şirket borsada işlem görüyorsa, şirketin hisse senetlerini alarak, o şirkete ortak olabilirsiniz.

Borsada işlem gören yüzlerce şirketin büyümesinden faydalanabilir ve paranızı büyütebilirsiniz. Her ticaretin riskleri olduğu varsayılırsa, şirket küçülürse paranız da küçülebilir. Borsa sizin beğendiğiniz şirketlere ortak olma zeminini hazırlar.

Buraya kadar anlaşılmayan birşey yoksa, borsaya girilir mi? Yatırım yapılır mı? Sorusunun cevabını bulalım. Yıllardır borsada işlem yapan bir kişi olarak, borsa bana göre hep çok kazançlı bir alan olmuştur. Borsada doğru şirkete, sabır ile yatırım yapıp, parasını katlayan birçok yatırımcı vardır.

Borsa sabır yeridir. Borsa oyun değil yatırım yeridir. Günümüzde birçok yatırımcı, borsayı yatırım değil oyun yeri olarak gördüğünden, çok büyük paralar kaybetmektedir. Bu durum da çevrede borsa kumar izlenimi oluşturmaktadır ve yatırımcılar borsaya girilir mi diye araştırma yapmak zorunda kalmaktadır.

Borda korkulacak bir yer değildir. Bir şirkete ortak olma yerdir. Araştırma yaparak doğru şirkete yapılan yatırımlar, zaman içerisinde meyvesini verir. Borsaya başlayan birçok yatırımcı, hızlı zengin olma hayali ile, borsada büyük hatalar yaparlar. Bu hataları okuyup araştıran, kendine güvenen herkesin bana göre borsada işlem yapması gerekir.

Değer yatırımcılığının ne demek olduğunu, uzun vadeli yatırımın ne demek olduğunu anladığınızda borsaya girilir mi sorusunun cevabını net bir şekilde kendinize verebilirsiniz. Borsa bir yatırım aracı olduğundan, ben hisse alıp satmaya değil, hızlı zengin olmaya değil, yatırım yapmaya çalışıyorum diyorsanız, borsa tam size göre bir yerdir.

Parasına para katan, değer yatırımcısı Warren Buffett’in hayat hikayesini okuyarak borsada yatırım yapmaya başlarsanız, sizin için çok faydalı olacaktır. Borsaya girilir mi diye sorduğunuz sorurun cevabı sizde saklıdır. Eğer yatırım yapmak için girecekseniz borsaya girilir. Oyun oynamaya girecekseniz, borsaya girilmez.

Kim oyun oynamaya gelir ki diyorsanız, maalesef birçok yatırımcı borsada farkında olmadan oyun oynuyor, heyecan arıyor, parasını pul ediyor. O sebeple sıkı bir araştırma sonrası borsaya girmek, yatırımcı açısında çok faydalıdır.

Borsaya yeni giren bir yatırımcı, ortamı tam bilmediği için küçük düşüşlerde panik olur ve zararına hisse satmaya çalışır, bu durum böyle devam eder ve parasını ciddi derecede kaybeder. En başta dediğim gibi borsada sabır ilk kuraldır. Sabırlı bir yatırımcı olacağım derseniz, borsa sizin için bulunmaz bir yatırım yeridir.

Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Örneğin normal piyasa değeri 10.000 Lira olan bir şirketi, 100.000 Lira değer ile satın alırsanız, aylarca hatta yıllarca bir hissede beklenmeniz gerekebilir. O sebeple hisse alırken, bazı değerleri kontrol edin. Akıllıca yatırım yapın ve arkanıza yaslanın.

Dilim döndüğünce borsaya girilir mi anlatmaya çalıştım. Cümlelerimde anlatım bozukluğu oluşmuş olabilir ama anlatmak isteiğimi anlatabildiğimi umuyorum. Umarım borsa yolculuğunuz güzel ve kazançlı geçer hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu