Finans

Hissenin Toplandığı Nasıl Anlaşılır

Borsada Hissenin Toplandığı Nasıl Anlaşılır Görülür? ?

Hissenin Toplandığı Nasıl Anlaşılır?

Merhaba, borsada bir hissenin toplandığı nasıl anlaşılır konusunda bilgi vermek istiyorum. Konuya girmeden önce daha önce yazdığım borsada güçlü al ne demek yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada yatırım yapan yatırımcılar şüphesiz kar elde etmek istemektedir. Kar etmek için de hisse senetlerinin ne gibi durumlarda yükseldiğini ne gibi durumlarda düştüğünü öğrenmek isterler. Hisselerin, yükselmesi için en gerekli olan şey şüphesiz hissedeki alım miktarının satış miktarından fazla olmasıdır.

Dolayısı ile yatırımcılar kişi yada kurumlar tarafından bolca toplanan yani alınan hisseleri tespit etmek istemektedir. Çünkü bir hisse senedinde yüklü alım yapan kurum yada kişiler de o hissenin yükseleceğini düşünmektedir.

Hissenin yükseleceğinin düşünülmesi genel anlamda hisse senedine alış getirebilir. Gelen alışların büyük bölümü bir kişi yada kurum tarafından yapılıyorsa hisse senedi toplanıyor diyebiliriz. Yani bir yada birkaç kişi yada kurum ilgili hisseyi sürekli almak istiyor yada yavaş yavaş o hissedeki ağırlığını arttırıyosa hisseyi topluyor olabilir.

Hissenin toplandığı nasıl anlaşılır?

Yukarıda hissenin nasıl toplandığını anlatmaya çalıştım. Şimdi bu toplanan hisse nasıl tespit edilir yada anlaşılır bunu anlatmaya çalışacağım.

Bir hisse senedinin toplandığını anlaşılması için yatırımcıya gerekli olan şey derinlik lisansıdır. (anlık görme için) gün sonu verilerine bakarak lisans almadan da hissenin toplandığını anlayabilirsiniz.

Hisselerde en başta bakacağımız yer hissenin dağılımıdır. Örneğin ABC kurumunun bir şirket hissesindeki payı %5 iken bir ay sonra %15 e çıkmışsa, artmaya devam ediyorsa, o kurum ilgili hisseyi topluyor diyebiliriz. Derinlikten bakarak hissenin toplanmasını anlayabiliriz.

Hissenin toplandığını anlamak için tercih edilen ikinci yol ise alış satış durumuna göre hissenin fiyatıdır. Hissede satışların fazla olmasına rağmen alışlar satışları karşılıyorsa, yani hisse fiyatı aşağı düşmekte zorlanıyorsa veya düşmüyorsa hisse toplanıyor diyebiliriz. Bu yazdıklarım tabiki varsayımlardır.

Kurumların yada kişilerin hisseyi toplayıp toplandığını anlamak zordur. Bir kurumun hiseeyi ne amaçla aldığı yada sattığını yalnızca kurum bilir yada kişi bilir. Bir kurum hisseleri alıyor diye yada bir kişi hisseleri alıyor diye o hisseye yatırım yapılmaz. Yatırım çok detaylı araştırma gerektiren bir işlemdir.

Hisse toplanıyor diye hisseyi almak sizi ciddi zararlara sokabilir. Kurum yada kişi hisseleri alırken aniden satış kararı verebilir ve hisse fiyatının düşmesine sebep olabilir. O sebeple yatırım yaparken çok dikkatli olun.

Burada yazılanlara göre yatırım yapmak ciddi zarat etmenize sebep olabilir. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Al yada sat tavsiyesi içermez. Her yatırımcı kendi yatırımından sorumludur. Yatırım tavsiyesi değildir.

Borsafa toplanan hisseler, hangi hisseler toplanıyor, borsada hisseleri kim topluyor, hissleri kim toplar, aracı kurumların topladığı hisseler gibi soruları bun yazıda anlattığımı düşünüyorum.

Borsada hissenin toplandığı nasıl anlaşılır yazısının sonuna geldim. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu