Finans

Hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek?

Hisse Bakiyesi Yetersiz Nedir?

Hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek?

Merhaba, borsa okulumuzda eğitim yazılarımıza devam ediyoruz. Yatırımcıların bu aralar sıklıkla karşılaştığı bir sorunu açıklamak istiyorum. Borsada hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek? Bazı aracı kurumlar da da işlem Bakiyesi Yetersiz olarak çıkan uyarı ne demek Kısaca hemen anlatayım.

Hisse Bakiyesi Yetersiz Hatası

Aslında bu durum bir hata değildir. Yatırımcılat bu şekilde soru sorduğu için böyle bir başlık açtım. Hisse bakiyesi yetersiz uyarısı görmenizin sebebi, brüt takas ile işlem gören hisse senedi almanız ve aynı gün satmaya çalışmanızdır.

Brüt takas uygulamasına tabi olan bir hisse senedini aldığında en erken ertesi işlem gününde satış işlemi yapabilirsiniz. Borsa kuralları gereği brüt takas uygulanan hisseler bu şekilde işlem görür.

Yatırımcılarımız bu kuralı bilmedikleri için brüt takasta olab hisseyi bugün alıp yine bugün satmak istediklerinse hisse bakiyesi yetersiz uyarısı alıyorlar. Hisse Bakiyesi yetersiz uyarısının ilk sebebi budur. Brüt takasta olan hisseyi aldığınızda satmak için bir iki gün bekleyin ardından satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse bakiyesi yetersiz uyarısının ikinci sebebi gerçekten elinizde satmak istediğiniz kadar hissenin olmamasıdır. Sizib portföyünüzde bulunan 10 adet hisseyi satmak istediğinizde bu uyarıyı gördüyseniz 10 yerine 100 yazmış olabilirsiniz. Emir bölümünde bulunan miktar portföyde bulunan miktardan fazla olamaz.

Borsada hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek konusunun sonuna geldim. Umarım sorununuzu bu yazı çözmüştür. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Portföyüm de para var hisse falan almadım almak için bir hisse sectim bakiye yetersiz yazıyor sebebi nedir

  2. Turex halka arzına katıldım aradan 4 5 gün geçti satmaya çalışıyorum ama hisse bakiyesi yetersiz diyor

  3. alka arzına katıldım aradan 4 5 gün geçti satmaya çalışıyorum ama hisse bakiyesi yetersiz diyor

  4. Yazdıklarınızın hiçbirisi maalesef çözüm değil benim için. Hissem 100 adet ve halka arzdan aldım. Hiçbirşekilde satmadım ve de emir girmedim. Hissenin 2.gününde satmak istiyorum fakat bu hatayı alıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu