Finans

Hisse Senedi Komisyonu

Hisse Senedi Komisyonu Ne Kadar?

Hisse Senedi Komisyonu

Merhaba, Hisse senedi komisyonu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Hisse senedi komisyon oranları ne kadar sorusuna bu yazımda detaylı bir şekilde değineceğim. Öncelikle Temettü zengini hisseler yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın. Yurt dışı hisse senedi komisyon oranları için de Buraya tıklayın.

Hisse senetleri bildiğiniz gibi borsada alış ve satış işlemleri yapılan değerli kağıtlar katogorisindedir. Bu alış ve satış işlemlerine de aracı kurumlar aracılık ederler. Bu aracılık işlemleri için de yatırımcılarda komisyon alırlar. Yani aracılık hizmeti için bir bedel gereklidir. Bu bedel de yatırımcıların cebinden çıkar.

Hisse senedi komisyon oranları her aracı kuruma ve müşteriye göre değişiklik gösterir. Kendi çalıştığım aracı kurumuma göre komisyon oranlar 1000’de 1’dir. yani 1000 liralık bir işlem için aracı kurum benden 1 Lira tahsil eder. Ben hesabımı ilk açtığımda aracı kurumum komisyon oranının 10.000’de 1 olarak açmıştı. Şu anda 1000’de 1 olacak şekilde çalışıyorum.

Bu komisyon her alış ve satış işleminde kesilir. Örneğin 30.000 Lira’lık bir alış satış işlemi yatığınızda 30 Lira alış içn 30 Lira da satış için toplam 60 Lira komisyon kesilir. Benim çalıştığım aracı kurumda komisyon oranları bu şekilde gerçekleşiyor. Bazı aracı kurumlar tüm müşterilerine 10.000’de 1 Olarak işlem yaptırıyor. Aracı kurumların komisyon oranları için aracı kurum ile iletişime geçmenizde fayda var.

Hisse senedi komisyonu yazısının sonuna geldim. Konuyu fazla uzatıp vaktinizi almak istemiyorum. Bankaların hisse senedi komisyonu da aynı şekildedir. Aracı kurumların birçoğu bankaların yan kollarıdır. Daha önce yazdığım Hisse senedi önerileri yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu