Finans

Borsada Emir Ne Zaman Gerçekleşir?

Borsada Emir Ne Zaman Gerçekleşir?

Borsada Emir Ne Zaman Gerçekleşir?

Merhaba, yatırımcı sorularını cevaplamaya devam ediyorum. Borsada emir ne zaman gerçekleşir sorusunun cevabını elimden geldiği kadar vermeye çalışacağım. Öncelikle daha önce yazdığım borsada en iyi emir tipi hangisidir yazımı okumak için buraya tıklayın.

Borsada bulunan emir tiplerini daha önce bu→(bkz)  yazımda yazmıştım dilerseniz okuyabilirsiniz. Bu ko0numuz içerisinde borsada emir nasıl ve ne zaman gerçekleşir sorusuna cevap vereceğim. Emir türlerine giriş yapmayacağım. Borsada verilen bir emir karşılık bulduğunda gerçekleşir.

Bu konuyu bir örnek ile anlatırsam sanırım daha açıklayıcı olmuş olur. Örneğin XYZ Hisselerinden almak istiyorsunuz. Bu hisseye alış emri verdiniz. fiyat 15 Lira olsun Adet 150 Olsun. 15 Lira fiyat ile 150 adet giriş yaptığınız emriniz gerçekleşmediyse emir gerçekleşmeme sebebi 15 Lira’da satıcı olmamasıdır. Yani hiç kimse 15 Lira seviyesinden XYZ Hissesini satmıyordur.

Emir gerçekleşmeyince yatırımcılar  beklemeye alınan emrin ne zaman gerçekleşeceği sorusunu sormaya başlarlar. Aslında cevap yukarıda verildi. Sizin almak yada satmak istediğiniz seviyeye hisse yükselene yada düşene kadar emir gerçekleşmez. Daha doğrusu sizin istediğiniz fiyattan alıcı yada satıcı olmazsa emir gerçekleşmez. Sizin yazdığınız fiyattan alıcı ve satıcı olursa emir gerçekleşir.

Borsada emrin gerçekleşme saati yoktur. Borsada hisselerin fiyatı alıcılar ve satıcılara göre belirlenir. Örneğin sizin 15 liradan almak istediğiniz bir hisseyi başkaları daha yüksek fiyatlardan almak istiyorsa sizin emriniz gün sonuna kadar beklemede kalır ve gün sonunda iptal olur.

Bu konu hakkında daha fazla yazıp kafanızı karıştırmak istemiyorum o yüzden alıcı ve satıcı durumuna dikkat ederek emir vermelisiniz. Unutmadan bazı aracı kurumlar hisse emir girişi yaparken fiyatı otomatik 1 kademe yukarıdan yada aşağıdan verirler. Siz emir neden gerçekleşmedi sorusunun cevabını burada da arayabilirsiniz.

Hisse senedi alınırken hisse hemen alınmak isteniyorsa, verilen emir il satıcının fiyat seviyesinden, hisse hemen satılmak isteniyorsa ilk alıcının fiyat seviyesinden emir girişi yapılmadır. Burada da dikkat etmeniz gereken konu Alış ve satış mikatarıdır. Örneğin siz 1000 Lot satmak istiyorsunuz ama istediğiniz seviyede 100 Lot alıcı var 900 Lot beklemede kalır. yine uygun alıcı gelene kadar emir gerçekleşmez.

Borsada emir neden gerçekleşmez sebeplerini sıralamaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Konu ile alakalı her türlü görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu