Finans

Borsanın Yükselmesi ve Düşmesi Nedir?

Borsanın Yükselmesi ve Düşmesi Ne Demek?

Borsa Yükselmesi ve Düşmesi Nedir?

Borsayı anlamak için bildiğim herşeyi bu sitede toplamaya çalışıyorum. Bana ve siteme verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. Bugünkü konumuz borsanın yükselmesi ve Düşmesi nedir olacak. Hazırsanız konumuza giriş yapalım.

Borsanın Yükselmesi Nedir?

Borsanın Yükselmesi diye anlatılan şey endekslerin yükselmesidir. Ana endekslerimiz, daha doğrusu yüksek işlem hacmine sahip endekslerimiz Bıst30, Bıst50 ve Bıst100’dür. Bu endekslerde oluşan hareketler düşüş veya yükseliş olarak aldandırılır.

Endeksler, hisselerde oluşan giriş ve çıkışları göre hesaplanır. Alış işlemleri fazla olduğunda endeks yükselir ve borsanın yükselmesi gerçekleşir. Borsa yükseldi denildiğinde, alış işlemlerinin daha fazla olduğu anlaşılmalıdır.

Borsanın Düşmesi Nedir?

Borsanın düşmesi de yükselmesi gibidir. Alış ve satış işlemlerine göre piyasa satış ağırlıklı olduğunda endekslerde düşüş meydana gelir. Endekste oluşan aşağı yönlü hareketler sonucunda gün sonunda eksi gösterge varsa, borsa düştü denilir.

Borsanın düşmesi nedir sorusunun cevabı, satış hareketlerinin fazla olmasıdır. Ana taşıyıcı daha doğrusu yüksek hacme sahip hisse senetleri, endeksin yükseliş ve düştüğünde daha etkili olurlar.

Borsanın yükselmesi ve düşmesi nedir? Konusunun sonuna geldim. Sormak istediğiniz herşeyi yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın. Dilerseniz daha önce yazdığım borsada ana pazar nedir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu