Finans

Hisseye Para Girişi Nasıl Anlaşılır

Hisseye Para Giriş ve Çıkışı Nasıl Anlaşılır?

Hisseye Para Girişi Nasıl Anlaşılır?

Borsa ile ilgili bildiğim tüm konuları sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Öncelikle beni ve sitemi desteklediğiniz için çok teşekkür ederim. Hisseye para girişi nasıl anlaşılır? Hisseden para çıkışı nasıl anlaşılır elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım.

Hisseye Para Girişi Nasıl Anlaşılır?

Borsada işlem yapan yatırımcıların hepsi şüphesiz kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple de borsanın inceliklerini daha fazla öğrenmek isterler. Bir hisse senedinde para girişi nasıl tespit edilir anlatmaya çalışayım. Öncelikle hisseye para girişinin olması hissenin yükseleceği yada çok yukarı gideceği anlamına gelmez.

O sebeple para girişi olan her hisse alınır diyr bir kavram yoktur. Hisseye anlık para girişini anlamak için yapmanız gereken ilk şey lisans almaktır. Bu lisansın adı derinlik lisansıdır. Hangi lisansı almalıyız diye soracak olursanız, hisse senedi alıp sattığınız aracı kurumunuz ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aracı kurumunuza hisse alış ve satışlarını görmek istiyorum, diye talepte bulunursanız, kurum size yardımcı olacaktır. Derinlik lisansını aldığınız zaman yapacağınız diğer işlem ise hacimlere bakmaktır.

Bir hisse senedinde hacim yüksek ise, alıcı ve satıcı çok demektir. Hacmi yüksek olan hisse senedinin içerisine girdiğinizde lisansınız sayesinde yatırımcıların yada kurumların hisseyi almak yada satmakta nasıl istekli olduklarını görürsünüz, bunu size şöyle açıklayayım;

Örneğin bir hisse senedini, küçük yatırımcılar satıyor, büyük yatırımcılar almak istiyorsa yada büyük aracı kurumlar almak istiyorsa, ve alışlar satışların önüne geçtiyse, hisseye para girişi oluyor diyebiliriz.

Gün sonu yayınlanan verileri de dikkate aldığımızda, küçük yatırımcılar satmış, büyük yatırımcı ve kurumlar almışsa hisse fiyatı da yükseliş kaydediyorsa, hisseye parq girişi vardır. Fakat dikkay etmemeniz gereken konu, bugün büyükler almak için yarışırken, yarın satmak için yarışabilirler. Yani bir hiseye para girişi aniden para çıkışına dönüşebilir ve satışlar alışların önüne geçerse hisse aşağı düşer.

Hisseye para girişi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı büyüklerin alma iştahında gizlidir. Büyükler alıyorsa giriş vardır. Lütfen dikkat edin üzerine basarak tekrar söyleyeyim, hisseye para girişi, o hissenin yükseleceği anlamına gelmez. Hiseenin yükseliş ve düşüş hareketlerini alıcı ve satıcı belirler.

Hisseden Para Çıkışı Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda anlattığım olayın tam tersini düşünün. Büyükler hisseyi elinden çıkartmak istiyorsa, satışlar alışların önüne geçmişse, hisseden para çıkışı var diyebiliriz.

Fakat borsada türlü türlü işlemler vardır. Örneğin bir kurum elinden hisseleri çıkartırken diğer kurum almak isteyebilir. Bu durumda alıcı kurum hisseyi daha düşük fiyatlardan almak ister ve hissenin fiyatının düşmesini kendi avantajına çevirir.

Hissede oluşan aşağı yönlü hareket de hissede para çıkışı izlenimi oluşturabilir. Tekrar tekrar söylemekte fayda var bir hisseye para girişinin yükselişi temsil etmeyeceği gibi, para çıkışı da düşüşü temsil etmez. Örneğin sabah 10:00 da açılan borsa da bir hisse senedinde saat 12:00’a kadar hisse satıcılı, ardından alıcılı olabilir.

Gün sonu verileri para giriş ve çıkışın daha iyi özetler, anlık olarak giriş ve çıkışlara göre işlem yapmak sizi zarara uğratabilir. Hisseye para giriş ve çıkışının değişik yorumlama yöntemleri vardır.

Örneğin bir hisse senedinde küçük ve orta ölçekli yatırımcılar, hisseyi satarken, hisse üzerinde baskı oluşturabilir. Bu baskı sonucunda fiyatı aşağı gelen hisseyi büyük bir yatırımcı almak isteyebilir, hisseden para çıkışı gibi görülen bu durum, bir anda para girişine dönüşebilir.

Borsada Para girişi ve çıkışı nedir? Borsada hisseye para girişi nasıl anlaşılır? Borsada hisseden para çıkışı nasıl anlaşılır? Konusunun sonuna geldim. Sormak istediğiniz bir soru olursa yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Daha önce yazdığım Hisse Bakiyesi Neden Eksiye Düşer yazımı okumak için buraya tıklayın Dikkat: Burada yer alan bilgi ve yorumlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece bilgi vermek için yazılmıştır. Her yatırımcı kendi yatırımından sorumludur. Sitemde hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi yapılmamakta, hisse vs yatırım araçları hakkında yorum bulunmamaktadır. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu