Finans

Borsada Hisee Bakiyesi Neden Eksiye Düşer?

Hisse Bakiyesi Ekside Neden Olur?

Borsada Hisse Bakiyesi Neden Eksiye Düşer?

Merhaba son zamanlarda çok sık olarak sorulan borsada hisse bakiyesi neden eksiye düşer? Sorusunun araştırmalarım sonucunda ulaştığım kadarı ile cevabını vereceğim. Öncelikle Bilanço hisseyi nasıl etkiler öğrenmek için buraya tıklayın.

Konumuzu fazla dağıtmadan, hisse bakiyesinin ekside olmasının sebepleriniz anlatmaya başlayayım. Bizim burada hisse bakiyesi dediğimiz şey portföyünüzde bulunan paradır. Portföyde paranın eksi görünmesini yaşadığım ve öğrendiğim kadarıyla 2 sebebi var. Bu sebepleri maddeler halinde sıralayacak olursam

Hisse Bakiyesi Neden Eksiye Düşer Sebep 1

Hisse bakiyesinin eksiye düşmesinin ilk sebebi sistem hatasıdır. Kendi yaşadığım problemi anlatarak konuya hakim olmanızı sağlayacağım.

Çalıştığım aracı kurum bir gün hisse alış emri verdiğinde emri gerçekleştirmedi. Biraz süre geçince bende başka bir hisse senedinde alış emri verdim kısa bir süre sonra portfmyüme baktığımda iki hisseyi birden gördüm.

Yani örneğin 15.000 Liralık portföyümde 15.00 Lira’lık ABC hissesi alış emri verdim emir gerçekleşmeyince XYZ hissesinde 15.000 Lira’lık alış emri verdim. Portföyümde toplam 15.000 Lira olmasına rağmen 30.000 Lira’lık hisse senedi almıştım. Ardından portföyü detaylı incelediğimde hesap bakiyemin eksi 15.000 Lira olduğunu gördüm.

Sistemsel olarak yaşanan bir sorundan dolayı param olmadan hisse senedi almıştım. Bunun üzerine çalıştığım aracı kurumdan bir yetkili aradı ve hisseleri satmamı söyledi. Eğer satmazsam eksi bakiyeme gecelik faiz işleyeceğini söyledi.

Bu faiz oranının yüksek olduğunu ve bir an önce hisseleri satmam gerektiğini ısrarla iletti, ardından ben satmayacağımu söyledim. Ama uğraşmamak için sattım. Eksi bakiye gözükmesin ilk sebebi olarak bu olayı tespit ettim. Eğer böyle bir durum yaşadıysanız hesabında eksi bakiye gözükebilir.

Hisse Bakiyesi Neden Eksiye Düşer Sebep 2

Hisse bakiyesinin eksiye düşmesinin ikinci sebebi komisyonlardır. Bazı aracı kurumların teknik sorunlarından dolayı hisse bakiyeniz eksi olarak gözükebilir.

Bazı aracı kurumlar hisse işlemlerinde Komisyon ücretlerini gün sonunda hesabınızdan düşer. Bu sebeple hisse bakiyesi eksi olarak gözükür. Kesilen komisyonlar eksi olarak gözükükmesinin sebebi hisse satışı sonrası yada gün sonunda hesabınızdan para kesileceği anlamındadır. Bakiyeniz eksi gözüküyorsa bu konuya dikkat edin.

Borsada T1 T2 Neden Eksi Bakiye Gözükür?

Çalıştığım aracı kurum ile T+1 ve T+2 bakiyesinin neden eksiye düştüğü konusunda görüştüm. Aracı kurum tarafından verilen cevap, gün içinde yapmış olduğunuz işlemlerin komisyonlarıdır oldu.

Yani gün içinde yapmış olduğunuz işlemler, hisse senedi alış ve satışlarınızdan doğan komisyonlar eksi olarak yansıyanbilir. Aracı kurum bana bu şekilde bilgi verdi. Siz yine de tam emin olmak için aracı kurumunuz ile iletişime geçebilirsiniz

Borsada hisse bakiyesi neden eksiye düşer konusunun sonuna geldim. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Kon ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşçakalın.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba 2 gün önce garanti bankasından 500 tl lik hisse senedi aldım hesabımda 1013 tl görünüyordu 2 gün sonra hesabımdan takas tutarı adı altında 485 tl çekilmiş hisselerimin sayısında da eksilme yok satış falan da yapmadım bu takas tutarı nedir anlamadım?Bu konuda bir çok yatırımcının şikayeti var garanti bankasına takas tutarı nedir bir bilginiz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu