Finans

Bilanço Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bilanço Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bilanço Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsayı en iyi şekilde anlatmaya çalıştığım, bildiğim herşeyi aktardığım bloguma hoşgeldiniz. Sürekli finans ile ilgili, özellikle borsa ile ilgili konularda bilgilendirme yazıları yazmaya çalışıyorum. Sorulan sorular arasından sıra, Bilanço Hisseyi Nasıl Etkiler sorusunu cevaplamaya geldi.

Öncelikle beni ve sitemi destkelediğiniz için teşekkür ederim. Borsada yatırım yapmaya karar verdiyeseniz yada yatırım yapıyorsanız, bilanço okumayı az çok öğrenmelisiniz. Bilanço bir şirketin parasal olarak ne olduğunun gösterildiği yerdir. Bilanço ile şirketin girdileri, çıktıları, aldıkları, sattıkları, borçları gibi birçok kalem incelenir.

Borsada bilançolar 3 ayda bir açıklanır. 3 aylık bilanço, 6 aylık bilanço, 9 aylık bilanço ve 12 Aylık bilanço şeklinde. Bu bilançolarda yatırımcıların en fazla dikkat ettiği nokta kar-zarar rakamlarıdır. Ayrıca kar ve zararın nasıl oluştuğu noktasıdır. Kar ve zarar bir şirketin büyümesine, küçülmesine sebep olan unsurlardır.

Dolayısıyla yatırımcılar büyüme odaklı hisse senedi aldıkları için bilançoda şirketin kar bölümünün yükselmesi önen arz etmektedir. Borsada bilançolar açıklanınca yükselen, düşen yada tepki vermeyip aynı fiyatıyla yoluna devam eden şirketlerin hisse senetleri vardır.

Bilanço döneminde şirketlerin gelen rakamlara nasıl tepki vereceği yatırımcılat tarafından araştırılır. Bir bilanço döneminde hisse fiyatlarının kesin olarak yönü belirlenemez ama bazı teoriler üretilebilir.

Bu teoriler ile bazı hareketleri tahmin edebilirsiniz. Bu teorilerden bazılarını sadece örnek olsun diye yazmak istiyorum fakat kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

Teori 1 Zarar Eden Şirket Hissesi Bilanço Sonrası Yükselebilir

Bu başlığı lütfen yükselir olarak algılamayın çünkü kesinlik yoktur. Başlıkta da belirttiğim gibi yükselebilir. Sebebi şudur. Kar eden bir şirket dönemsel olarak sıkıntıya girmiş olabilir. Örneğin hava yollarınının virüsten olumsuz etkilemesi ve zarar açıklaması

Hava yolu şirketleri virüsten dolayı, uçuşların askıya alındığı bir dönemde rekor zararlar açıklamıştır. Fakat şöyle bir varsayım düşünüldüğünde, virüse ilaç bulundu, Havacılık sektörü eski günlerine kısa sürede geri dönecek denildiğinde, şirketin bilançosunda zarar açıklasa bile şirket hisseleri yükseliş kaydedebilir.

Bunu sebebi yatırımcıların beklentiyi satın alma durumlarıdır. Her borsa yatırımcısı da beklentiyi satın almalıdır. Zarar eden şirket alınır algıdı oluşmasın ben beklentiden bahsediyorum. Şirket hisseleri zarar edeceğinden dolayı yatırımcı tarafından satılmış, bilanço açıklandıktan sonra da beklenti doğrultusunda tekrar alınmış olabilir.

Bilançolar hisse senedi fiyatı üzerinde etkisi büyük göstergelerdir. Bilanço sonrası gerçekten büyük bir gelişme yoksa genelde hisse senedi fiyatı yatay seyredebilir yada gelecek bilanço için yüksek kar bekleniyorsa hisse fiyatı yükseliş yaşayabilir.

Teori 2 Kar Eden Şirket Hissesi Bilanço Sonrası Düşebilir

Bir bilanço dönemindr yüksek kar beklenen hisse senedi fiyatı yükselmişse, gelecek bilanço döneminde çok kar beklenmiyorsa, bilanço sonrası hisse fiyatı aşağı düşebilir. Bunun sebebi beklentinin bitmiş olmasıdır. Yada tam tersi beklenti hala yüksekse hisse fiyatı yukarı doğru gitmeye devam edebilir.

Bu yazdıklarım tamamen varsayımdır. Yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen tavsiye değil sadece bir fikir olarak algılayın. Borsada yıllardır zarar açıklayıp yerlerde sürünen hisseler vardır. Zarar açıkladı yükselir diyerek lütfen hisse senedi yatırımı yapmayın. Zarar açıklayan yükselecek, kar açıklayan düşecek diyr bir durum yoktur.

Borsada beklentiler satın alınır. Hisse fiyatını da yatırımcı beklentileri belirler (spekülatif hareketler hariç) o yüzden şirketin gelecekteki konumu belirlenip, bilanço incelenip doğru yatırım yapılmalıdır.

Borsada bilanço hisseyi nasıl etkiler yazısının sonuna geldim. Dilerseniz daha önce yazdığım Hissede Maliyet Düşürme Nedir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu