Finans

Hisse Alış, Satış Emri Verdim Gerçekleşmedi

Hisse Emri Neden Gerçekleşmez

Hisse Alış Satış Emri Verdim Gerçekleşmedi

Merhaba, borsayı daha iyi anlamak ve yatırımlarımızı daha sağlam yapmak için borsa ile ilgili bildiğim konuları buradan paylaşmaya çalışıyorum. Elimden geldiği kadar yatırımcıların merak ettiği tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Borsada emirlerin gerkeleşmeme sebepler vardır. Bu sebepleri başlıklar halinde inceleyecek olursak;

Borsada Satış Emri Gerçekleşmedi

Borsada satış emrinin gerçekleşmemesinin bazı sebeleri vardır. İlk sebep uygun alıcının olmamasıdır. Örneğin 8 Lira fiyatlı bir hisse senedinde Alış bölümü 8.00 TL satış bölümü 8.01 TL olursa, siz 8.03’ten satış emri verirseniz satış emrinin gerçekleşmeyebilir.

Bunun sebebi sizden daha düşük fiyatlı satıcıların olmasıdır. Satış emrininiz gerçekleşmesi için ilk olarak 8.01 ve 8.02 seviyelerinden alıcılar hisseyi almalıdır. Ardından 8.03 seviyesine gelindiğinde sizden önce girilen satış emirleri alıcı bulmalıdır. Sizin sıranız gelene kadar alıcı olmazsa borsada satış emriniz gerçekleşmez. Yani emrin gerçekleşmeme sebebi sizin sattığınız seviyeden hisseyi alan kimsenin olmamasıdır.

Satış emrinin gerçekleşmemesinin ikinci sebebi hissenin taban fiyattan işlem görmesidir. Taban olan bir hissede bildiğiniz gibi alıcı az satıcı fazla olur. Sizib girdiğiniz fiyattan alıcının olmaması satışınızın gerçekleşmemesine neden olur.

Emrin gerçekleşmemesinin üçüncü sebebi hissenin brüt takasta olması olabilir. Brüt takas uygulaması ile işlem gören hisse senetleri alındığı gün satılamaz. O sebeple emir girişi de yapamazsınız.

Dördüncü sebep, borsanın kapalı olmasıdır. Borsanın kapalı olduğu günlerde alış satış işlemi olmadığı için, girilen emir askıda kalır ve gerçekleşmez. Borsanın açıldığı ilk işlem gününde uygun alıcı varsa emriniz gerçekleşir.

Hisse Alış Emri Verdim Gerçekleşmedi

Hisse alış emrinin gerçekleşmemesinin sebebi yukarıda anlattıklarım ile aynıdır. Sadece bir fark vardır oda taban yerine tavan olan hissede alış emri gerçekleşmemesidir. Bunun sebebi tavan olan hisseyi almak isteyen çok fakat satmak isteyenin az olmasıdır.

Sizib girdiğiniz alış emri sıralamaya girer tavan olan hisede sizden önceki alış emirleri biterse size sıra gelir ve alış emriniz gerçekleşir. Bunun haricinde emriniz gerçekleşmez. Diğer konular aynıdır.

Hafta sonu yada resmi tatil olması, brüt takasta olması veya sizin alış emri girdiğiniz seviyede satıcının olmaması emrinizin gerçekleşmesini engelleyen unsurlardır.

Borsada hisse alış satış emri verdim gerçekleşmedi konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerini yorum bölümünden iletebilirsiniz bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu