Finans

Temettü Alma Şartları

Temettü Almak Nasıl Olur?

Temettü Alma Şartları

Merhaba, yatırımcıların en sık sorduğu soruları yanıtladığım bloguma hoş geldiniz. Bugün temettü alma şartları nedir? Temettü nasıl alınır konusu hakkında bilgi paylaşımı yapacağım. Öncelikle daha önce yazdığım temettü hissesi biriktirmek yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada yatırım yapan yatırımcılardan bazıları temettü yatırımı yapmaktadır. Temettü yatırımı ile erkenden emekli olmak isteyen birçok kişi vardır. Temettü yatırımı ile ilgili bilgi sahibiyseniz ama temettüyü nasıl alacağınızı bilmiyorsanız, temettü nasıl alınır anlatayım.

Temettü almak için ilk şart bir yatırım hesabınızın olmasıdır. İlk olarak banka yada aracı kurum üzerinden borsa hesabı açmalısınız. Ardından temettü ödemesi yapacak olan bir şirketin hisse senetlerini almalısınız. Temettü ödemesi yapan şirketin hissesi elinizde yoksa temettüden faydalanamazsınız.

Örneğin temettü dağıtan bir şirketin hisselerini temettü öncesi almış ve temettü öncesi satmışsanız yine temettü alamazsınız. Temettü dağıtım tarihinde hisseler elinizde olmalı. Hisseleri ne zaman aldığınızın önemi yok. Hisseler dağıtımdan önce elinizde olsun yeterli.

Borsada yatırım yapıyor ve temettü almak istiyorsanız yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi halde temettüden faydalanamazsınız. Yani temettü dağıtacak bir şirketin hisse senetlerine sahipseniz, kar payı hakkından faydalanabilirsiniz. Temettünün tek şartı hesabınız varsa hisse senetlerinin elinizde olmasıdır.

Temettü nakit yada hisse senedi olarak dağıtılır. Kar payınızı şirket kararına göre nakit olarak alabilir yada hisse senedi olarak alabilirsiniz. Şirket yönetim kurulu, temettü ödemesini nasıl yapacağını toplantı sonrası KAP’a bildirir. Böylelikle sizde temettü alma hakkı elde ederseniz tabi hisseler elinizde temettü ödeme tarihinde varsa.

Temettü almanın şartları yazımın sonuna geldim umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu