Finans

Borsada Tahtacı Ne Demek?

Borsada Tahtacı Nedir?

Borsada Tahtacı Ne Demek?

Merhaba, borsa ile ilgili tüm konuları sitemde toplamaya ve yatırımcılarımıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Dİlerseniz daha önce 10 yıllık borsaya yeni giren şirketler yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.  Bu günkü konumuz borsada tahtacı ne demek olacak.

Borsada Tahtacı kavramı nereden geliyor, tahtacı kimdir ve kimlere tahtacı deniyor hep birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız konumuza giriş yapalım.

Borsada Tahtacı Nedir?

Borsada bildiğiniz gibi dijital çağa geçilmeden önce hisse senedi alış ve satışları daha ilkel bir şekilde tahtalara yazılırdır. Bu tahtalar hissenin alıcı ve satıcı durumlarına göre hisse fiyatını belirlerdi. Borsada işlem gören hisse senetleri bu tahtalarda yazılan alış ve satışlara göre hareket ederlerdi.

Eskiden hisselerin alış ve satışlarının yazıldığı tahtalara büyük yatırımcılar da yatırım yaparlardı. Bu yatırımcılar borsada yüklü alımlar yaparak tahtaya isimlerini en önde yazdırırlardı. İsimlerini derken yanlış anlamayın en çok alım tutarlarını yazdırırlardı yada satış tutarlarını. Bu yatırımcıların alış ve satış yaptığı tahtalarda fiyatlar hızlı bir şekilde hareket eder. çok yükseklere çıkar yada çok dipleri görürdü.

Hisse fiyatlarını oynatan bu yatırımcılara Tahtacı denirdi. Günümüzde dijital çağa geçildikten sonra bu tahtalar ortadan kayboldu. Sonuç olarak hisse alış satışları da internetten yapılmaya başlandı. Fakat borsa ile ilgili kullanılan terimler teknoloji kadar hızlı ilerleyemedi.

Ne kadar dijital çağa geçmiş olsakta şu anda internet üzerinden alış ve satışları yöneten özellikle hisse senetleri üzerinde büyük oynaklılara sebep olan, alış ve satışa göre hisse fiyatını belirleyen en büyük yatırımcılara tahtacı deniliyor. Özellikle eski yatırımcılar tarafından çok sık kullanılan bu tabir günümüz yatırımcıları tarafından da Spek olarak adlandırılıyor.

Her tahtacı spek değildir. Hisse fiyatını dengede tutan, piyasaya ve şirketin genel durumuna göre çok fazla yükselmeyi ve çok fazla değer kaybetmeyi önleyen kurum yada kişiler de tahtacı olarak adlandırılabilir. Bizim tahtacı kelimesinden anlayacağımız şey, hisselerde en büyük paya sahip olan kişi yada kurumdur.

Borsada Tahtacı Nasıl Tespit Edilir?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Tahtacı eğer kendini göstermek istemiyorsa tespit edilemez. Borsada derinlik lisansları ile alıcı ve satıcı görünse de günümüz dijital çağda çok etkin kullanılan borsa robotları sayesinde tahtacı kendini gizleyebilir. Borsa robotları hakkında bilginiz yoksa buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsada tahtacı diye tabir edilen kişi, hisse senedinde bulunan en büyük yatırımcıyı anlatmaktadır. Tahtacı denildiği zaman aklınıza en büyük yatırımcı, hisse senedinin fiyatını oynatabilen kişi gelmelidir. Borsada tahtacı ne demek konusunu yeterince açık bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Aklınıza gelen soruları, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünde bize iletebilirsiniz.

Borsada Tahta Yapıcı Ne Demek?

Yukarıda anlattığım gibi tahta yapıcı ile tahtacı aynı anlamadır. Bazı zamanlarda hisse üzerinde oynaklık olduğunda Tahta yapıcılar hisseyi düzenler, aşırı derecede fiyat artışına yada düşüşüne engel olurlar.

Tahtacı hisse senetleri üzerinde büyük etki yaratan kişi olduğu için tahtayı yapılandırabilir. Hisse senetlerinin spekülatif hareket etmesinin önüne geçebilir. Tahta yapıcı sadece hisseyi alıp yukarılara götüren yada aşağılara indiren kişi olarak algılanmamalıdır.

Yukarı ve aşağı hareketleri dengede tutma işi de tahtacılar tarafından yapılır. Günümüzde bazı aracı kurumlar bir hisse senedi üzerinde yapıcılık rolü üstlenirler. Bu rol ile beraber hisse üzerinde baskılayıcı bir güç olurlar. Hissenin sağlıklı yükseliş sağlanmasına ve sağlıklı düşüş sağlanmasına yardımcı olurlar.

Borsada Tahta Ne Demek?

Borsada tahta eskiden bilgisayar ortamına geçilmedeb önce hisse senedi alış ve satışlarının yazıldığı kara tahtadır. Bilgisayarlarda alış ve satış işlemleri yapılmadan önce, hisse senedi alış ve satış işlemleri tahtalar üzerinde yapılırdı.

Günümüzde ise tahta hissenin derinlik ekrandır. Hissenin fiyat kademelerdeki emirlerin yazıldığı ekran eski tabirle tahtadır, yeni tabir ile de derinliktir. Borsada tahta kelimesi eski borsacılar tarafından çok sık kullanılır.

Eski borsacıların yanında yeni borsacılar da tahta kelimesini çok kullanır. Borsada tahta ile ilgili aklıma gelen her konuyu anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur.

Yukarıda da söylediğim gibi daha önce yazmış olduğum borsaya yeni giren şirketler yazımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Sitemde gezinebilir ve bana destek olabilirsiniz. Başka bir konuda görüşmek üzere bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu