Finans

Brüt Takas Ne Demek?

Brüt Takas Nedir?

Brüt Takas Ne Demek?

Merhaba, borsayı çok daha iyi anlamak için elimden geldiği kadar bildiğim herşeyi paylaşmaya çalışıyorum. Lütfen değerli yorumlarınızı eksik etmeyin. Şimdiki konumuz Brüt Takas Ne Demek olacak. Brüt Takas Nedir? Tüm sorulara cevap vererek anlatacağım.

Aklınızda Brüt takas ile ilgili hiçbir soru kalmayacağını düşünüyorum. Öncelikle daha önce yazdığım Brüt Takas Hisseyi Nasıl Etkiler yazımı okumak için Buraya tıklayın. Konumuzu fazla dağıtmadan Borsada Brüt takas ne demek başlıklar halinde anlatmaya çalışayım.

Brüt Takas Nedir?

Brüt Takas, SPK’nın, Borsa İstanbul, Takas Bank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ile beraber yürüttüğü, yatırımcıları korumak İçin uygulanan tedbirlerden biridir. SPK brüt takas uygulaması ile hisse senetlerindeki olağan dışı hareketleri sınırlandırmak ve daha güvenli bir piyasa ortamı oluşturmak istemektedir.

Bu tedbirin amacı yatırımcıların zarar etmesini önlemektir. Brüt takas ile Borsada işlem gören hisse senetlerinin alış ve satışına sınırlandırma getirilir. Böylelikle olağan dışı hareketler sergileyen hisselerde alış ve satış günleri değiştiği için fiyat hareketlerinde dengelenme beklenir. Yatırımcılar tarafından brüt takas yasağı nedir diye sorulan sorunun cevabı yukarıdadır.

Brüt Takas İşlem Saatleri

Brüt takas uygulamasına konu edilen bir hisse senedi için işlem saati diğer hisseler ile aynıdır. Brüt takas ile hisse alış satış saatlerine sınırlandırma getirilmez. Tedbir alınmayan diğer hisseler gibi alış ve satış devam eder.

Diğer hisselerin işlem saatlerini hatırlayacak okursak, borsada 09.55’te eşleşme fiyatı belirlenir. 10.00’da sürekli işleme başlanır. Akşam 18.00’da sürekli işlem biter ve 18.10’da borsa kapanışı gerçekleşir.

Bildiğiniz gibi resmi tatiller ve hafta sonları borsa kapalıdır. O sebeple hisse alış satış işlemi yapılamaz. Brüt takas işlemleri emirlerin toplandığı sabah 09:40’da başlar akşam 18:10’da biter.

Borsada Brüt Takas Hisse Nasıl Alınır?

Borsada brüt takas uygulanan bir hisse senedini normal emir girişi yaparak alabilirsiniz. Hisse alış işleminizde hiçbir problem olmaz. İnternet üzerinden alış satış yasağı yoksa, mobil uygulama, internet şubesi, telefon gibi kanallar üzerinden brüt takas hisse alıp satabilirsiniz.

Borsada Brüt Takas Hisse Satışı Nasıl Olur?

Borsada brüt takasta olan hisseyi satmak yine aynı şekilde diğer hisselerin alınıp satıldığı gibidir. Fakat dikkat etmeniz gereken konu brüt takas yasağı olan bir hisseyi aldığınız gün satamazsınız. Hisseyi heden sayamıyorum diye sorular geliyor.

Borsada brüt takasta olan hisseyi satamamanızın sebebi takas işlemlerinin 1 gün sonra yapılmasıdır. Tedbirli hisseyi satmak için T+1 beklemelisiniz. Yani 1 gün geçmeden hisselerinizi satamazsınız.

Brüt Takasta Satılan Hissenin Parasını Kullanamıyorum

Son yapılan düzemleme ile brüt takasta olan hisse senedini sattığınızda yine 1 gün beklemeniz gerekmektedir. Brüt takasta olan hisse satışı sonrası gelen para ile başka bir hisse senedi alıp satamaz yada parayı çekemezsiniz.

T+1 ve T+2 konusunda neden beklemeniz gerektiğini anlatmıştım. Konuyu okumak ve daha fazla bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Borsada Brüt Takas Neden Uygulanır?

Yukarıda da anlattım tekrar üzerinden geçeyim brüt takasın amacı yatırımcıları korumaktır. Spekülatif hareketlerin önüne geçmektir. SPK tarafından uygulanır. Brüt takas ile güvenli piyasa oluşturulması amaçlanır.

Sonuç:

  • Brüt takasta olan hisseyi aldığınızda aynı gün satamazsınız.
  • Brüt takasta olan hisse satıldığında gelen parayı başka bir hisse almak için kullanamazsınız.
  • Brüt Takasta olan hisse satıldığında paranızı çekmek için en az 2 gün beklemeniz gerekmektedir.
  • Brüt Takas uygulaması yatırımcıları korumak için alınan bir tedbirdir.

Brüt takas nedir? Brüt takas ne demek? Brüt takas ne demektir? Brüt takas hisse nasıl satılır? Hisse brüt takas nedir? Hissede brüt takas ne demek? Hisse senedi brüt takas nedir? Borsada brüt takas ne demektir? Borsada brüt takas nedir? Brüt takas yasağı nedir? Brüt takas yasağı ne demek? Konusunu anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşçakalın.

 

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu