Finans

Borsada T1 T2 Nedir?

Borsada t+1 t+2 nedir?

Borsada T1 T2 Nedir?

Merhaba, borsa ile ilgili olarak bilgilendirme yazılarına devam ediyorum. Daha önce yazdığım borsaya yeni giren şirketler yazısına ulaşmak isterseniz buraya tıklayın. Borsaya yeni giren şirketler yazımda geçmiş 10 yılda borsaya giren halka arz olan tüm şirketleri bulabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan Borsada T1 Nedir? Borsada T2 Nedir? Borsada T3 Nedir? Borsada T0 Nedir? İncelemeye başlayalım.

Aynı zamanda brüt takas ile işlem gören şirketlerin, hisse satışından sonra uygulana T1 Nedir bir bakacağız. Borsada hisselerimi satamıyorum yada borsada sattığım hisselerin parasını çekemiyorum, yeni hisse alamıyorum diyorsanız, borsada t1 t2 nedir yazım tam size göre.

İlk olarak borsada hisse senedi satışı sonrası oluşan T Bakiye dediğimiz şey zamandır. T olarak gösterilen bakiye zamanı temsil eder. T harfinin yanında bulunan rakam ise gün sayısını temsil eder. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra Borsada T+1 Nedir bir bakalım.

Borsada T1 Nedir?

Borsada t1 olarak gösterilen yer paranızın 1 gün sonra çekilebilebilir, nakit olarak kullanılabilir olan gün sayısını gösterir. Eğer bakiyenizin yanında T1 görüyorsanız paranız yarın nakit kullanımına açılacak demektir.

Fakat dikkat etmeniz gereken konu paranızın kullanılabilir olması sadece borsanın açık olduğu günlerde ilerler. Bu biraz karışık oldu farkındayım yazı sonunda bu durumu açıklayacağım. Lütfen yazının sonunu okumadan çıkmayın. Not olarak belirteceğim.

Borsada T2 Nedir?

Borsada yatırım yapan yatırımcıların, hisse satışı sonrası hesaplarında gördüğü t2 bakiye, hisse satışı sonrası elde edilen paranın 2 gün sonra kullanılabilir olduğunu gösterir. Borsa İstanbul’da bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biri de hisse satışı sonrası elinizde olan nakit paranın 2 gün sonra kullanılabilir olmasıdır.

Burada dikkat emeniz gereken konu, hesabınızda bulunan para ile hisse alış satışına devam edebilirsiniz fakat nakit olarak çekim yapamazsınız. 2 işlem günü beklemek zorundasınız.

Borsada T3 Nedir?

Borsada t1 ve t2 de olduğu gibi t3 bakiye de paranızın en az 3 işlem günü sonunda çekilebileceğini göstermektedir. bakiyenizin yanında t3 kavramı varsa, bu kavram paranızı nakit olarak başka işlerde kullanacağınız sürenin 3 iş günü olduğunu gösterir.

Borsada T0 Nedir?

Borsada t0 diye gösterilen bakiye hisse satışı sonrası oluşan paranın hemen kullanılabilir olduğunu gösterir. Bu nasıl olur derseniz, bazı aracı kurumlar hisse senedi satışı sonrası paranın hemen kullanılabilir olmasını sağlamktadır. Bu aracı kurumlar kimlerdir diye soracak olursanız reklam yapmamak adına Google üzerinden t0 aracı kurumlar yazarsanız aradığınız sonuca ulaşırsınız. Şirket ismi vermek doğru olmaz.

T0 Bakiye kullanımına olanak sağlayan aracı kurumlar bu işlemi belli bir komisyon karşılığında yaparlar. Komisyon oranlarına göz attım, pek yüksek oranlar değildi. Güncel komisyon oranlarına ulaşmak için aracı kurumlar ile iletişime geçmelisiniz. Tekrar etmemiz gerekirse, Borsada t0 olarak gösterilen bakiye hemen çekilebilir parayı göstermektedir.

Borsada Brüt Takas T1 Nedir?

Son zamanlarda yapılan yeni düzenleme ile borsada brüt takas ile işlem gören hisselerde T+1 Kuralı getirildi, nedir bu kural derseniz Brüt takas ile işlem gören bir şirketin hisse senedini sattığınızda bakiyeniz 1 gün sonra kullanılabilir olur. Bu 1 gün hisse senedi alış satış işlemleri içindir. Brüt takas ile işlem gören hisse satışından elde edilen bakiye ile yeni bir hisse alınamaz. Hisse almak için en az 1 gün beklemeniz gerekmektedir.

Borsada Brüt takas ile işlem gören hisse senedi satışı sonra, başka hisse alınamamasının sebebi Borsa İstanbul kurallarından dolayıdır.

Önemli Not: Borsada, hisse satışı sonrası görülen t bakiyeler, yalnızca iş günlerinde ileri atmaktadır. Yani Cuma günü yapılan hisse satışının parası Salı günü kullanılabilir olur. Hafta sonları ve resmi tatiller iş gününden sayılmadığı için T bakiyenizi etkilemez. 9 Günlük bir bayram tatilinden önce yatırımcılar nakit ihityacını karşılama isterlerse tatile girilmeden en az 2 iş günü öncesi hisse satışı yapmalıdır.

Borsada T1 T2 Nedir konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Hoşçakalın bol kazançlar.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. bu konu beni aydınlattı bilgilendirdi teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu