Finans

Borsada Güçlü Al Ne Demek?

Borsada Güçlü Al Nedir?

Borsada Güçlü Al Ne Demek?

Merhaba, borsayı anlamak için bildiğim herşeyi  elimden geldiği kadar anlatmaya çalışıyorum. Şimdiki konumuz borsada Güçlü Al Ne Demek olacak. Konuyu bölüyorum ama daha önce yazdığım Borsada Alt Pazar Nedir yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada yatırım yapan kişiler, bir aracı kurum ile çalışmaktadır. Hisse alış ve satış işlemlerine bu kurumlar aracılık yaparlar. Dolayısı ile bu kurumlar daha çok aktif olmak için yani müşterilerini memnun etmek için Araştırma birimleri kurarlar.

Bu araştırma birimleri piyasaları yakından takip eder. Yükselecek yada düşecek hisseleri, kendi verilerine göre listelerler. Bu listeler hisse öneri portföyü gibi isimler ile yayınlanır. Bu öneri listesinde yazılan hisse senetlerinin karşılarına, Al, Sat, Tut, Güçlü Al, Güçlü Sat gibi eklemeler yaparlar.

Bu eklemelerin amacı yatırımcılara, biz bu hisseyi inceledik ve şöyle bir işlem öneriyoruz demektir. Burada belirtilen güçlü al terimi de, hissenin neredeyse kesin yükselmesini bekliyoruz anlamına gelir. Aracı kurumların hisse önerisinde bulunma yetkileri olduğu için, bir hisse senedinde al yada sat tavsiyesinde bulunabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken konu Güçlü Al tavsiyesinin, önerisinin kim tarafından yapıldığıdır. Çünkü bazı forum sitelerinde kullanıcı oyları ile belirlenen al yada sat durumu vardır. Bu siteleri kullanan yatırımcılar hisse için oylamada bulunabilirler. Yetkisi olan yada yetkisi olmayan herkes tarafından yapılan bu oylamanın sonucu güçlü al yada güçlü sat çıkabilir.

Bu sebeple, yetkili kurumlar haricinde, bir hisse senedi yada yatırım aracı hakkında, al yada sat tavsiyelerine itibar etmemeniz önerilir.  Borsada Güçlü Al konusunu bilgim yettiği kadar anlatmaya çalıştım. Güçlü al önerisi olan her hissenin alınmayacağını, hisselerin al tavsiyesi olsa bile düşebileceğini unutmayın.

Borsada Güçlü Sat Ne Demek?

Yukarıda anlattığım gibi güçlü sat hissenin düşme ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda kullanılır. Yetkili kurumlar tarafından yapılmayan tavsiyeler yatırımcıları yanıltabilir. O yüzden yetkili kurumlar haricinde hisse tavsiyelerine itibar etmeyin.

Borsada Güçlü al ne demektir, nedir? Güçlü al verilen hisse alınır mı, borsada güçlü sat ne demek, nedir? Konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu