Finans

Borsada AKD Ne Demek?

Aracı Kurum Dağılımı AKD Nasıl Görülür?

Borsada AKD Ne Demek?

Borsa ile ilgili terimleri ve bildiğim her konuyu burada sizlere ücretsiz bir şekilde ulaştırmaya çalışıyorum. Şimdiki konumuz borsada AKD ne demek olacak. Borsada AKD nasıl görülür bu konuya da giriş yapacağım. Hazırsanız başlayalım.

Borsada AKD Ne Demek?

Borsada AKD kavramının açılımı Aracı Kurum Dağılımıdır. Aracı Kurum Dağılımı kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasına AKD denilmektedir. Aracı kurum dağılımları hisse senetleri için Matrix üzerinden anında görüntülenebilir fakat Viop için gün sonunda veriler paylaşılır.

Yatırımcılar aracı kurum dağılımı verisi ile piyasada işlem yapan aracı kurumların ne alıp sattıklarını, ellerinden bir hisseden ne kadar olduğunu, yüzdelik payları görebilir. örnek vererek açıklamam gerekirse;

Örneğin ASELS Hisselerinde hangi aracı kurumun ne kadar payı var görülebilir. Alıp sattığı görülebilir. Bir aracı kurum ASELS hisselerini örneğin 1000 Adet aldığında veya sattığında, alan yada satan kurumun ASELS Paylarında ne kadarlık bir yatırımı olduğu bilgisi, elinden kaç ortalamadan tuttuğu bilgisi gibi bilgiler AKD verisi ile görülür.

AKD Nasıl Görülür ve Nereden Alınır?

Borsada Aracı kurum dağılımını (AKD) nasıl görürüm diyorsanız, yazının bu bölümü tam size göre olacak. Akd görmek isteyen bir yatırımcı ilk olarak derinlik lisansı satın almalıdır. AKD Verisi lisans ücretleri ne kadar derseniz, fiyatlar sürekli güncellendiği için burada paylaşmak istemiyorum. O sebeple aracı kurumunuz ile iletişime geçerek fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Derinlik ile alakalı daha önce yazdığım borsada TE nedir yazıma göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada bildiğiniz gibi değişik düzeylerde derinlik lisansları vardır. Bu lisanslar derinliğin büyüklüğüne göre fiyat farklılıklarına sahiptir. Akd görmek isterseniz ilk olarak aracı kurumunuz ile iletişime geçmelisiniz. Aracı kurumunuz üzerinden bu işlemi yapamazsanız Matrix ile iletişime geçebilirsiniz. Derinlik sadece aracı kurumunuz üzerinden değil diğer kurumlar üzerinden de görülebilir.

Borsada AKD ne demek? AKD Nasıl görünür? konularının sonuna geldim. umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak her türlü görüş ve önerileriniz yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu