Finans

Borsada Te Ne Demek?

Borsada Te (Teorik Eşleşme) Nedir?

Borsada Te Ne Demek?

Merhaba, yatırım ve borsa ile ilgili bilgilendirme yazılarıma devam ediyorum. Borsayı daha iyi anlamak için bugünkü konumuz borsada te ne demek? Olacak. TE’nin açılımı teorik eşleşmedir.

Borsada Teorik Eşleşme Nedir?

Teorik eşleşme hisse fiyatı hareket etmediği zamanlarda yani emir toplama aşamalarında, yatırımcılat tarafından hisse fiyatının görülmesini sağlayan uygulamadır. Teorik eşleşme ile borsa açılmadan önce 09:40-10:00 arasında oluşan alıcı ve satıcı durumuna göre denge fiyatı görülür.

Teorik eşleşme tam fiyat yansıtmaz, fiyatlar aşırı değişiklik gösterebilir. Borsa açılmadan önce emir girişleri ve emir iptalleri sık yapılır. Bu sebeple denge fiyatı sürekli değişiklik gösterir. Forum sitelerinde ve sosyal medyada bir hisse için te nedir? Te gören var mı? Gibi sorular ile karşılaşabilirsiniz. Bu soruların ne anlama geldiğini şimdi öğrenmiş oldunuz.

Tekrat hatırlatmak gerekirse TE fiyatı anlık değişiklik gösterir ve büyük fiyat farklılıkları oluşabilir. En sağlıklı fiyat bilgisi piyasa açıldıktan sonra görülen fiyattır.

Tek fiyattan emir toplama uygulanan bir hisse senedinde te görünmez,  tek fiyat yönteminde, günün belli saatlerinde işlemler açıldığı için te sadece belli saatlerde görülür. Bunun haricinde gün içinde te göremezsiniz. Tek fiyattan emir toplama nedir merak ederseniz buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz

Devre kesici uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedinde TE görmek mümkündür. Borsamızda uygulanan tedbirlerden biri olan devre kesici uygulaması girdiğinde teorik eşleşme görülebilir.

TE Nasıl Görülür?

Te görmek isteyen bir yatırımcı derinlik lisansı satın almalıdır. Bu lisans sayesinde piyasa açılmadan önce alıcı ve satıcı durumuna göre te görünür.

Yukarıda da söylediğim gibi devre kesici uygulaması başladığında da te görebilirsiniz. Gerekli lisanslara sahip olarak teorik eşleşme uygulamasına erişebilirsiniz.

Teorik eşleşme gören yani derinlik lisansına sahip olan yatırımcılar, genellikle kısa vadeli al sat yapan yatırımcılardır. Uzun vadeli yatırım yapan yatırımcılar tarafından pek kullanılmaz. Sizde borsada günlük al sat yapıyorsanız, gerekli derinlik lisansına sahip olarak TE görebilirsiniz.

Teorik eşleşme derinlik Lisansı Fiyatı

Borsada te görmek için almanız gereken derinlik lisansının fiyatını aracı kurumunuz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Fiyatlar sürekli değiştiği için burada fiyat belirtmek istemiyorum.

Borsada te ne demek konumuzun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Konu ile ilgili aklınıza takılan herşeyi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Verdiğiniz destek için teşekkürler.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu