Finans

Madeni Parayı Mıknatıs Çeker mi?

Madeni Parayı Mıknatıs Çeker mi?

Madeni Parayı Mıknatıs Çeker Mi?

Madeni parayı mıknatıs çeker mi? Bu sorunun cevabını vermeden önce mıknatısın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmek gerektiğini düşünüyorum.

Mıknatıs; demir, nikel, kobalt gibi elementleri çekmeye yarayan ve manyetik alan oluşturma özelliği bulunan cisimlerdir. Güney ve kuzey olmak üzere iki kutbu bulunan mıknatısın herhangi bir yerinden kırılmasında dahi; güney ve kuzey kutupları aynı etkiye sahip mıknatıslar tekrar elde edilebilmektedir.

Mıknatıs Cezayir, İsviçre ve Ural dağlarında bazı göktaşı kalıntılarından ve dünyanın birçok yerinde doğal olarak dağınık bir şekilde bulunmaktadır. Doğal mıknatıslar kendiliğinden oluşmuş mıknatıslar olarak yer alır. Ancak bu doğal mıknatıslar dışında da su verilerek özel çelikten yapılmış olan yapay mıknatıslar da bulunmaktadır.Mıknatıslar birçok alanda kullanılır.

Mıknatısların kullanım alanları şunlardır:

– Mıknatıslar manyetik iğneler ve yön bulmak amacıyla denizci pusulasını oluşturmak için kullanılır.

– Kalıcı mıknatıslar jeneratörlerde, elektrikli hızlandırıcılarda ve elektrik motorlarında kullanılır.

– Elektromıknatıslar hoparlörlerde, elektrikli çanlarda ve elektrikli vinçlerde kullanılır.

– Demir dolguyu diğer katı karışımdan ayırmak için mıknatıslar kullanılır.

Madeni Para Hangi Metallerden Üretilir?

Mıknatısın ne olduğunu öğrendik şimdi madeni paranın hangi maddelerden oluştuğunu sizlerle paylaşacağım.

Madeni para; Bakır-Nikel (Cu-Ni) alaşımından üretilmektedir. Yaklaşık olarak %80 Cu (bakır) ve %20 Ni (nikel) alaşımı oluşturulmaktadır.

Madeni Parayı Mıknatıs Çeker mi?

Mıknatıs madeni parayı çekmez. Çünkü mıknatıs demir, nikel, kobalt, gibi elementleri çeker. Madeni paranın içinde de nikel vardır. Fakatbu oran %20 dir. Diğer %80’ni oluşturan kısım bakırdır. Bakır daha fazla oranda olduğu için mıknatısın manyetik alanı madeni paraya etki etmemektedir.

Sizin için faydalı olabilecek bilgileri bir araya getirmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.  Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Daha önce yazdığım eski paraları kim alır yazıma göz atmak istetseniz buraya tıklayın. Hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu