Finans

Borsada Taban Olan Hisse Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Borsada Taban Alış Satış

Borsada Taban Olan Hisse Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Merhaba, borsayı anlamak ve anlatmak için elimden geldiği kadar bu sitede paylaşımlar yapıyorum. Şimdiki konumuz borsada taban olan hisse nasıl alınır ve satılır olacak. Lafı fazla uzatmadan hazırsanız hemen konumuza giriş yapalım.

Borsada Taban Olan Hisse Nasıl Alınır?

Borsada taban olmuş bir hisse senedini emrin büyüklüğüne göre almak kolay bir işlemdir. Taban olmuş hisse senedini almak istediğinizde, her hangi bir fiyat seviyesinden alış emri girmeniz yeterlidir. Emir girişi sonrası hisse tek fiyat yöntemi ile işlem görmüyorsa, muhtemelen emriniz aynı anda gerçekleşir.

Muhtemelen dememin sebebi, uygun satıcı durumudur. Yani tabanda 50.000 Lot satış var ve siz 60.000 lot almak istediğinizde emrinizin tamamı gerçekleşmeyebilir. Emriniz kısmi olarak gerçekleşir.

Tek fiyat yöntemi ile işlem gören bir hisse senedinde bildiğiniz gibi eşleştirme saatleri vardır. Alış ve satışlar bu saatler haricinde yapılmaz. Bu saatleri öğrenmek için buraya tıklayın. Bu konu haricinde taban olmuş bir hisseyi almak basit bir işlemdir.

Taban olan Hisse Nasıl Satılır?

Borsada taban olan hisse nasıl satılır diye soracak olursanız, zordur diye cevap vermem doğru olur. Çünkü taban olan hisse senedinde satışlar fazla alışlar azdır. Tabandan hisse satışı yapmak isterseniz ilk olarak satış emri girmelisiniz. Emir girildikten sonra sistem sizi otomatik olarak sıralamaya alır.

Bu sıralama sonucunda emir sırası size gelene kadar satış işlemi gerçekleşmez. Taban fiyat bildiğiniz gibi, bir hissenin gün içerisinde en fazla düşebileceği fiyattır. En düşük fiyata gelen hissede alıcı az satıcı çok olur.

Tabandan hisse satışı yapmak isteyen yatırımcılar emir girişi sonrası sıralamaya girer, ardından uygun alıcının gelmesini bekler. Gün sonuna yani senas sonuna kadar gerçekleşmeyen emirler, seans sonunda iptal edilir.

Yukarıda da söylediğim gibi tek fiyat yöntemi ile işlem gören hisselerin alış ve satış saatleri farklıdır. Taban fiyattan girdiğiniz emir gerçekleşmezse ve hisse tek fiyat yöntemi ile işlem görüyorsa, eşleştirme saatlerini beklemelisiniz.

Hisse taban fiyattan işlem görmüyorsa yada taban fiyattan alıcı varsa, taban fiyat alıcı bölümü açık görünüyorsa, elinizdeki hisseleri alıcıların miktarına göre hızlıca satabilirsiniz.

Brüt takas uygulanan bir hisseyi aldıysanız ve hisse aldığınız gün taban yapmışsa, hisse satışı için 1 gün beklemek zorundasınız. Borsa kuralları gereği, brüt takas uygulamasına tabi olan bir hisse senedinin satışı en erken 1 gün sonra olur. Yani hisse taban yada tavan yapsa bile hiseyi satamazsınız. T+1 gün beklemek zorundasınız.

Borsada T1 T2 nedir daha önce anlatmıştım. Dilerseniz buraya tıklayarak konı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsada taban olmuş hisse nasıl alınır nasıl satılır konusunun sonuna geldim. Aklınıza takılan soruları, görüş ve önerileri yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar, hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu