Finans

Borsada Kalanı İptal Et (Kie) Ne Demek?

Borsada kalanı iptal et (KİE) nedir?

Borsada Kalanı İptal Et Ne Demek?

Merhaba, borsayı anlama yolculuğumuz devam ediyor. Öncelikle beni ve sitemi desteklediğiniz için çok teşekkür ederim. Şimdiki konumuz borsada kalanı iptal et ne demek? Olacak. Hazırsanız konumuza giriş yapalım. Bu arada Kalanı İpta Et kısaltması Kie’dir.

Borsada kalanı iptal et ne demek?

Borsada bildiğiniz gibi hisse senedi alış ve satış emirleri vardır. Bu emirler gerçekleşir, kısmi gerçekleşir yada beklemede kalır. Borsada emir türlerine fazla girmeden, sizi sıkmadan konumuza odaklanayım.

Borsada verdiğiniz emirler bazı zamanlarda kısmi olarak gerçekleşir. Kısmi olarak gerçekleşen emirlerde emri iptal etmek istediğinizde kalanı iptal et uyarısı çıkar. Burada anlatılmak istenen verdiğiniz emrin bir kısmı gerçekleşti bir kısmı beklemede, iptal ederseniz beklemede olan emirleri iptal edersenizdir.

Kalanı iptal etmek yerine, kısmi gerçekleşen emirde iptal etmek istediğiniz tutarı da girebilirsiniz. Size bu konuyu bir örnek vererek daha açık hale getireyim.

Örneğin ABC hisselerinden 100 adet almak istediniz ve herhangi bir fiyattan 100 adet alış emri verdiniz. Verdiğiniz emirde 50 adet hisse alış işlemi gerçekleşti. Geriye 50 adet gerçekleşmeyi bekleyen emir kaldı. Bu emri iptal etmek istediğinizde, geriye kalan 50 adet emri iptal etmiş olursunuz. Borsa uyarısı da kalanı iptal et şeklinde olur.

Hisse alış işlemi için değil hisse satış işlemi için de aynı durum söz konusudur. Diyelim ki geriye kalan emirden 40 adet iptal etmek istediniz 10 adet bırakmak istiyorsunuz. Bu durumda kalanı iptal ete basmadan tutar yada adet bilgisi girmelisiniz. Tutar ve adet bilgisi girilirse, iptal etmek istediğiniz kadarı iptal edilir. Kalanı değil. 100 adet hisse senedi alış emrinizde gerçekleşen 50 adet emir iptal edilmez sadece satılabilir.

Daha önce yazdığım borsada T1 T2 nedir yazımı okumak ve bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada kalanı iptal et ne demek? Borsada kalanı iptal et nedir konusunun sonuna geldim. Umarım faydalanacağınız bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak her türlü soru, öneri ve görüşlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz ve kendimi geliştirmekte bana yardımcı olabilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu