Genel Konular

Su Endeks Hesaplama

Su Endeks Hesaplama

Su Endeks Hesaplama

Merhaba, en son ilk ve son endeks nedir konusunu yazmışım konuyu okumak isterseniz buraya tıklayın. Şimdi su endeks hesapla konusu hakkında kısacık bilgi vermeye geldi.

Endeks hesaplama çok kolay bir işlemdir. Ben fazla detaya girmeden endeks nasıl hesaplanır anlatmaya çalışayım. Su endeksini hesaplamak isterseniz faturanızda bulunan ilk ve son endeks bölümlerine bakmalısınız.

İlk ve son endeks arasındaki fark sizin ne kadar su tüketimi yaptığınızı gösterir. Kullanılan su miktarı metreküp şekilde faturalandırılıç1 Metreküp ise 1 Ton suya eşittir. Su endeksi üzerinden bulunan rakamlar toplamda kaç ton su tükettiğiniz bilgisini verir. Gelen fatura ise fatura döneminde kaç ton su tükettiğinizi gösterir.

Su endeks hesaplama ile ilgili bulmak istediğiniz cevap faturanın ne kadar geleceği ise, bu sorunun cevabı dağıtıcının ton için yani metreküp için belirlediği fiyatın belli olmasından sonra ortaya çıkar. Bu fiyatı bulmak için bir fatura dönemi içindeki kullanım miktarınızı, gelen fatura tutarına bölmelisiniz.

Örneğin 100 Ton su tüketimine 200 Lira fatura gelmişse 200/100=2 sonucuna ulaşırsınız. Yani siz 1 metreküp suyu 2 liraya kullanıyorsunuz ona göre fatura hasabınızı yapabilirsiniz. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu