Genel Konular

İlk Endeks ve Son Endeks Nedir?

İlk Endeks ve Son Endeks Ne Demek?

İlk Endeks ve Son Endeks Nedir?

Merhaba, geçenlerde bir takipçimin yaptığı araştırmayı gördüm. Bu araştırmanın cevabımı burada yazmak istedim. İlk endek ve son endek nedir? Kısaca anlatmaya çalışacağım. Dilerseniz daha önce yazdığım parayı nasıl buluruz yazısını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Gerek Elektrik, gerek Doğalgaz gerek su faturasında karşılaştığımız ilk ve son endeks bölümleri ne anlama gelir hemen anlatayım. Başlıklar halinde kısa kısa açıklasam daha güzel olacak.

İlk Endeks Nedir?

Faturalar üzerinde bulunan ilk endeks bölümü, geçen ay yada en son fatura kesilmeden önce bir önceki zamanda kesilen faturanın bitişidir. Bu konuyu bir örnek vererek açıklasam daha güzel anlatmış olacağım.

Örneğin siz geçen ay 110 metreküp Doğalgaz kullanımı yaptınız ve doğalgaz sayacınız 110 rakamını gösteriyor. Faturanız kesildi ve ödemenizi yaptınız. Ardından içinde bulunduğunuz ayın faturası geldi. Fatura üzerinde ilk endeks bölümüne sizin Doğalgaz sayacınızda bulunan, bundan 1 ay önceki fatura kesim rakamı yazılır.

Yani ilk endeks bölümüne faturada geçen ay sayaç 110 da kaldığı için 110 yazılır. İlk endek diye belirtilen bölüm geçen ay faturanız kesildiğinde sayacın üzerinde yazan rakamlardır.

Son Endeks Nedir?

Faturada İlk endeks bölümü olduğu gibi birde son endeks bölümü bulunur. Bu bölüm örneğin Doğalgaz sayacınıda bulunan rakamların son halini gösterir. Yukarıda ki örneği okuduysanız, ilk endeks bölümü için örnek 110 yazmıştım. O örnek ile devam edeyim.

Son sayaç okunmasından 1 önceki sayaç okunmasında, kullanılan Doğalgazın toplam miktarı (tüm zamanlar) 110 demiştim. Diyelim ki bu ay da 90 metreküp gaz kullandığı doğal olarak sayacınız 200 e yükseldi.

İşte burada 200 rakamı son endeksi gösterir. İlk endek ile son endeks arasındaki fark ortaya çıkarılıp ne kadar tüketim yapıldığı saptanır. Bu tüketim doğrultusunda da fatura kesilir.

Bir sonraki ay yani gelecek ay da 100 metreküp doğalgaz kullanırsanız yukarıdaki örneğe göre ilk endeksiniz 200 son endeksiniz 300 olur, son endeks bir sonraki faturanın ilk endeksidir.

İlk endeks ve son endeks nedir konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu