Genel Konular

Ziraat Bankası Eski Paraları Alıyor mu?

Ziraat Bankası Eski Paraları Alır mı?

Ziraat Bankası Eski Paraları Alıyor mu?

Herkese merhaba, para ile ilgili en doğru bilgileri vermeye devam ediyorum. Alanında en büyük sitelerden biri olma yolunda ilerlerken bana ve siteme vermiş olduğunuz destekten dolayı çok teşekkür ederim. Lafı fazla uzatmadan Ziraat Bankası Eski Paraları Alıyor mu? Konusunu anlatayım.

Paramızdan 6 sıfırın atılması ile geçmişte kullanılan, tedavülden kalkmış paraları kim alıyor? Bu sorunun cevabı Merkez Bankası idi. Eskiyen paraları Merkez Bankası bir dönem için alıyordu. Paramızdan 6 sıfır atılması sonucunda YTL yani Yeni Türk Lirası’na geçiş yapıldı.

Bu geçiş sonunda da Yeni kelimesi kaldırılarak Türk Lirası olarak devam edildi. Yeni Türk Lirasına geçiş aşamasında, basılan paralarda YTL kısaltması kullanıldı. Bu paralar 2009 yılına kadar geçerliydi. 2009 yılından sonra Yeni kelimesi olmayan paralar kullanılmaya başlandı.

Merkez bankası 2009 yılından 31 Aralık 2019 yılına kadar yani 10 yıl eski paraları yenileri ile değiştireceğini duyurdu. Bu paralar bankalar aracılığı ile toplanıyor ve Merkez Bankası üzerinden yenileri ile değiştiriliyordu.

Ziraat bankası eski paraları alıyor mu? Yada ziraat bankası eski paraları alır mı? Sorularının cevabı hayırdır. Ziraat bankası eski paraları şu anda almıyor. Eski paralar genellikle kolleksiyonerler tarafından toplanıyor. Merkez bankasının değişim için verdiği sürenin bitmesinden dolayı, elinde eski para bulunan kişiler yenileri ile değiştirmiyor.

İlerde düzenleme olur mu bilinmez. Düzenleme olursa mutlaka yazımı güncellerim. Sizin elinizde geçmişte kullanılmış YTL varsa, şu anda yenisi ile değiştirmeniz olanaksızdır. Yukarıda da söylediğim gibi, kolleksiyonerler tarafından alınan bu paraları bir kolleksiyoncuya satarak değerlendirebilirsiniz.

Daha önce eski paraları kim alır yazısı yazmıştım. Dilerseniz bu konumu inceleyerek, eski paraları kime satacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eski paraları kim alır yazıma göz atmak için buraya tıklayın.

Ziraat bankası eski paraları alır mı konusunun sonuna geldim tekrar etmem gerekirse Ziraat Bankası eski paraları almaz, konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Daha önce yazdığım yırtık parayı hangi banka  alır yazımı okumak için de buraya tıklayın. Sitemi ve kendimi geliştirmek için değerli yorumlarınızı esirgemeyin hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu