Genel Konular

Yırtık Parayı Hangi Banka Alır?

Yırtılmış parayı hangi banka alır?

Yırtık Parayı Hangi Banka Alır?

Param yırtıldı ve ya belli bir kısmı yıprandı, deforme oldu ne yapmalıyım, bankaya götürsem alır mı, hangi bankaya götürmeliyim, yırtık parayı hangi banka alır? gibi soruların cevabını sizler için araştırdım.

Yırtık parayı sosyal alanda kullanmakta zorlanıyoruz. Kafeler, bakkalar yırtık parayı almıyor. Atmler alır ümidiyle atm de değiştirmek istiyorsunuz atm parayı kabul etmiyor. Peki yırtık parayı kullanmak için ne yapmalı?

Yırtık parayı Merkez Bankası ve ya Ziraat Bankası yenisiyle değiştirmektedir. Ama bu değişimin belli koşulları vardır.

Merkez Bankası Hangi Şartlarda Yırtık Parayı Alır?

Hasarlı veya yırtık para değiştirirken parada değer kaybı olur mu, merak edenler için bankalarda yırtık para değiştirmenin 1211 Sayılı Kanun’un 37. Maddesine göre belirlenen koşullar şunlardır.

Yazıları okunmayacak durumda olan, üzeri boyanmış, kirlenmiş, yanmış veya çokça eskiyip deforme olmuş fakat değeri tespit edilebilen paralar, aynen değerinde değiştirilir. Örneğin bu durumda olan bir 100 TL niz varsa aynı değerde paranız size iade edilir.

Paranın hala tek parça olması koşulu ile, paranız yırtılmışsa veya kopmuşsa fakat en fazla %50 oranında hasar görmüşse yine aynı değerinde değiştirebilirsiniz. Yani kenarı kopmuş veya yırtılmış fakat hala tek parça olan bir 50 TL’niz var ise bunu kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.

Yine paranın tek parça olması koşulu ile, yüzeyindeki yırtık veya hasar oranı %50 den fazla ise paranızın yarısını alırsınız. Örneğin 100 TL nizin %50 oranında hasarı var bu durumda paranızın karşılığı olarak 50 TL alırsınız.

Bu şartlar kapsamında yırtılan ve ya deforme olan paraları değiştirmek için merkez bankası ve ya ziraat bankasından randevu alarak gişe memuruna paranın neden yıprandığını izah etmelisiniz. Gişe memuruna doğruluğu yüksek cevaplar vermeniz koşuluyla eskimiş, yıpranmış ve ya yırtılmış paranızı vererek yerine yeni banknot alabilirsiniz

Hangi Durumlarda Yırtık Paralar Değiştirilmez?

Değişim işlemi gerçekleştirilmesi mümkün olmayan yırtık paraların hangisi olduğu yine 1211. Sayılı Kanun’la belirlenmiştir. Bu kanuna göre;

Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan paralar değiştirilemez.

Paranın yüzeyinin ölçümü için kabarit cetveli kullanılır. Bu cetvel yatay ve dikey çizgilerle 100 parçaya ayrılmış bir cetveldir. Yırtık paranın değiştirilebilmesi için kabarık cetveli ile yapılan ölçümde en az 50 karenin dolmuş olması gerekmektedir. 50 karenin altında kalan paralar değiştirilemez.

Ziraat Bankası dışında diğer özel bankalar yırtık parayı alıp yerine yeni banknot vermezler. Çünkü bu diger bankalar için gereksiz külfet durumundadır. Garanti, Akbank gibi özel bankalar bazı prosedürleri uygulamak istemezler ve evrak giderleri açısından bu para iadesini kabul etmeyip Ziraat Bankasına yönlendirirler.

Yırtık parayı hangi banka alır yazımın sonuna geldim. Daha önce yazdığım Madeni parayı mıknatıs çeker mi yazımı okumak için buraya Tıklayın. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu