Genel Konular

En İyi Borsa Kitapları

Borsa İle İlgili Kitaplar

En İyi Borsa Kitapları

Merhaba, borsa ile ilgili bilgilendirme yazılarının yanında, yatırımcıların okuyup etkilendiği borsa ile ilgili kitapları sizler için derledim. En iyi borsa kitapları yazıma geçmeden önce dilerseniz daha önce yazdığım Borsa Yatırım Tavsiyeleri konusuna buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Konumuzu fazla dağıtmadan borsayı anlatan, yatırım yapmayı anlatan kitapları listelemeye başlayalım.

1- Babilin En Zengin Adamı

1926 Yılında yazılan bu kitap yatırım tavsiyeleri vermektedir. 4000 yıl önce babilde geçen bir yatırım olayını konu edinmiştir. 144 sayfa uzunluğunda, kişisel gelişim kitabıdır. George Samuel Clason tarafından yazılmıştır.

Sayfa sayısının az olması kitabı bir solukta okumanıza olanak sağlar. Benim de yatırım adına ilk okuduğum kitaptır. Beğendiğim kitaplar arasındadır. Kitap, kısa kısa hikayelerden oluşur ve nasihat şeklindedir. Borç nasıl daha kolay ödenir, para biriktirme tavsiyeleri, yatırım nasıl yapalır gibi konulara değinir.  Akıcı bir üslubu vardır.

2- Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Birçok yatırımcının zevkle okuduğu, en çok satan en iyi borsa kitapları arasında yer alan kitaptır kendileri, okuyanların birçoğu eğlenceli bir kitap olduğu yorumunda bulunmuştur.

Borsada kitlelerin nasıl hareket ettiğini, sürü psikolojisini, zamanlamanın önemini anlatmıştır. Gazeteci-Yazar Edvin Lefevre Küçük yaşlarda borsaya başlayan Larry Livingston’un yatırım hayatı boyunca yaptığı hataları, yatırım şeklini anlatmıştır. Geçmişten günümüze birçok şey değişmiş olsa da para ile ilgili insan psikolojisi aynı kalmıştır.

İlk basımı 1923 Yılında olsa da günümüzde yaşanan birçok olayın geçmişten farksız olduğunu göstermektedir. Dünyada en fazla satan Kitaplar arasındadır.

3- Borsada Tek Başına

Peter Lynch ve John Rothchild tarafından yazılan 300 sayfalık bu kitap yatırımcılar tarafından en fazla okunan kitaplar arasındadır. 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm yatırıma hazırlık, ikinci bölüm kazananları seçmek, üçüncü bölüm uzun dönemli bakış şeklindedir.

Kitabı okuyan kişiler tarafından yapılan yorumlar, kitabı tekrar tekrar zevle okunduğu yönündedir. Kitap yatırımcılar için finansal bağımsızlığı ve borsada oltanın ucundaki balık olmamayı anlatmaktadır.

4-  Sıradan Hisseler Sıra Dışı Karlar Kitabı

Philip A. Fisher tarafından yazılan Sıradan Hisseler Sıra Dışı Karlar Kitabı borsa klasikleri arasında yer almaktadır. Yatırım öncesi öğrenilmesi gereken konuları anlatmaktadır. Temel analizin önemini bu kitap sayesinde daha rahat kavrayabilirsiniz.

Borsa yatırımcıların en fazla okuduğu kitaplar arasında yer almaktadır. En çok satan borsa kitapları arasındadır. Kitap hakkında hiç kötü yorum okumadım desem yeridir. Borsayı temelden anlamak isteyen herkesin okuması gereken bir kitaptır.

5- Borsayı Yenmek

Peter Lynch tarafından kaleme alınan borsacıların en fazla okuduğu kitaplardan biridir Borsayı Yenmek. Borsada hisse seçmenin bir yönteminin olmadığını, hisse seçiminin bir sanat olduğunu anlatan bir kitaptır.

Borsayı yenmek kitabı ile Peter Lynch borsada kazanmanızı sağlayacak bazı yöntemlerden de bahsetmektedir. Borsada Tek Başına kitabının da yazarı olan Peter Lynch aynı zamanda ABD’nin en önemli fon yöneticilerinden biridir. Yaşadığı tecrübeleri ve tavsiyelerini okurken zevk alacağınızı düşünüyorum

6- Kazanmayı Öğren

Yine Peter Lynch tarafından yazılmış nadide borsa klasiğidir. Yukarıda Peter Lynch hakkında biraz bilgi vermiştim, bu kitapları okuyan yatırımcıların, borsaya daha farklı baktığını düşünüyorum. Fazla uzatmadan kitap hakkında biraz bilgi vereyim.

Peter Lynch Kazanmayı Öğren kitabında, borsayı daha iyi anlayarak kazanmayı öğretmeye çalışıyor, etrafımızda oluşan gelişmelerin, yazıların haberlerin bizlere çok şey anlattığını söylüyor, yatırımcıların yine en fazla okuduğu kitaplar arasındadır.

7- Warren Buffett Tarzı

Ünlü yatırımcı Adward Warren Bufett’i tanımayan yoktur sanırım. Tanımayan varsa da, dünyanın en zengin insanları arasında bulunan Warren Buffett, bir borsa yatırımcısıdır. Elinde 30 yıldan fazla tuttuğu hisseler vardır. Sıkı ve prensipli bir temettü yatırımcısıdır.

Dünyada borsaya yatırım konusunda örnek olmuş kişiler arasındadır. Warren Buffett’in sıkı sıkıya bağlı olduğu yatırım tarzının anlatıldığı Warren Buffett Tarzı kitabı Robert Hagstrom tarafından kaleme alınmıştır. Uzun vadeli yatırımı düşünen yatırımcıların mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir.

8- Akıllı Yatırımcı

En iyi borsa kitapları listemizinin 8. Sırasında Akıllı yatırımcı kitabı yer almaktadır. Listedeki her kitap birbirinden değerli eserlerdir. Borsa ile ilgili kitaplar arasında yer alan Akıllı yatırımcı kitabı hakkında biraz bilgi vereyim.

Benjamin Graham tarafında kaleme alınan kitap, 1949 Yılında yayınlanmıştır. 640 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın ana konusu değer yatırımıdır. En fazla satan borsa kitapları arasında yer alan, borsa ile ilgilenip bu kitabı duymayan yoktur sanırım. Her yatırımcının mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

9- Borsada Rastgele Seyir

Yatırımcılara farklı bir bakış açısı sunan bu kitap Burton Malkiel tarafından kaleme alınmış ve 1973 yılında yayınlamıştır toplam 456 sayfadan oluşmaktadır. Burton Malkiel bu kitabında hisse senedi fiyatlarının rastele seyrettiğini, her zaman ortalamanın üzerinde kalmayacağını anlatmış ve savunmuştur. Borsacılat tarafınfa okunan ve beğenilen bir kitaptır.

10- Borsa Sihirbazları

Jack D. Schwage tarafından yazılan bu kitap ünlü borsacıların nasıl kazandığını onlarla röportaj yaparak anlatmıştır. Ünlü kazanan borsacıların nasıl kazandığını, kazanmalarının altında yatan nedenleri yatırımcıların kendi ağzından tüm herkese iletmeyi hedeflemiştir.

Borsa yatırımcıların okuması gereken en önemli kitaplar arasında bulunmaktadır. Kitap rehber niteliğindedir.

Sermaye Piyasası Borsa Menkul Kıymetler

Kitabın yazarı Muharrem Karslı.
Kitap borsa hakkında bilmek istediğiniz bütün temel bilgilere yer veriyor. Sermaye piyasası nedir, sermaye piyasasının önemi ve ekonomideki yeri, sermaye piyasasının sosyal yönü, sermaye piyasasının yapısı, gelişmiş ülkelerde sermaye piyasası, sermaye piyasasının hukuki çerçevesi, sermaye piyasası kanunu, sermaye piyasasının altyapısı şirketler, sermaye piyasası faaliyetleri ve sermaye piyasası kurumları, sermaye piyasası kurulu, borsalar, menkul kıymet borsaları, borsaların ekonomik işlevleri, borsa sistemleri, dünya borsaları, borsa endeksleri, borsa dışı piyasa, MKB’nin teknik ve idari organizasyonu gibi başlıklara bu kitaptan ulaşabilirsiniz. Kitap bilgi ağırlıklı olmasına rağmen örneklerle desteklenmiştir.

Görsel Yatırımcı

Yazarı John J. Murphy. Kitabın konusu borsada teknik analizin  formüllere, teknik bilgilere dayandırılmadan anlaşılabileceğini anlatır. Yazar kitapta hisselerin hareketlerini analiz etmeyi öğretmekle birlikte örnekler grafik okuma hakkında detaylı bilgilendirme yapar. Hisselerin gidiş yönü hakkında analiz bilgisine sahip olmak istiyorsanız okumanızı öneririm.

Borsada Önden Koşanlar

Kitabın yazarları Arzu Güneysu Yıldırım – Nazlı Elvan Demirbilek
Kitap, borsayı tecrübe etmiş 25 kişiden bahseder. Kitapta bahsedilen  25 kişiye 25 soru sorulmuştur. Röportaj niteliğinde bir kitaptır. Borsaya karşı bakış açısınızı geliştirecek ve keyifle okuyacağınız bir kitap. Kitap akıcı bir üslupla yazılmış. Borsada başarılı olan kişilerin tecrübeleri size fayda sağlayabilir.

Teknik Analiz mi Dedin Hadi Canım Sen de!

Yazarı Ali Perşembe Kitap 4 ciltten oluşuyor. Sayfa sayısı 1042. Kitapta borsa hakkında aradığınız öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz. Borsa hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin kesinlikle okuması gereken, bilgisi olanların ise bakış açısını geliştirecek bir kitap. Günümüz borsasında yatırımlarınız için faydalı olacağını düşünüyorum.

Sonuç:

En iyi borsa kitapları makelesinin sonuna geldim. Okuduğunuz borsa ile ilgili kitaplar varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Diğer okuyucularımız için faydalı olur. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Keyifli okumalar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu